Новини, Суспільство

Що дослідили в скіфських курганах на Вільнянщині – розповів Вадим Кривохатько

Що дослідили в скіфських курганах на Вільнянщині – розповів Вадим Кривохатько
04.06.2020 09:30

Останнім часом в ЗМІ з’явилася низка публікацій відносно стану курганів (скіфських поховань) на території Вільнянського району та причетність народного депутата України 8 скликання, запорізького аграрія Вадима Кривохатька до їх досліджень.   “Акцент” поцікавився думкою Вадима Кривохатька щодо цих подій та з’ясував, що власне відбувалося.

Як з’ясувалося, ФГ «Кривохатько В.В» дійсно ініціювало та профінансувало дослідження одного з курганів у Вільнянському районі, для чого були залучені археологи Запорізької експедиції НДЦ «Охоронна археологічна служба України» Інституту археології НАН України. Було проведено археологічні розкопки,  які підтвердили  поховання скіфських часів 3000-річної давнини.

— Оскільки більш ніж 20 років не проводилося археологічних досліджень курганів Вільнянського району, то сам процес розкопок викликав досить великий резонанс. Не забарилися зі своїми висновками і псевдоактивісти, які не розібравшись в чому справа, не вивчивши дозвільних документів, взялися що є сили паплюжити як самих археологів (виконавців цих робіт), так і замовника – фермерське господарство «Кривохатько В.В.». А журналісти деяких сайтів, наприклад «Факти Запоріжжя», не дослідивши цю тему, підхопили її та розповсюдили в соцмережах, — зазначив Вадим Кривохатько.

Вирішивши провести археологічні розкопки, ФГ «Кривохатько В.В.» мало на меті з’ясувати наступні питання: чи мають відношення пагорби та зміни в рельєфі місцевості, розташовані на орендованих господарством полях, до скіфських поховань; чи було їм за цей період завдано якоїсь шкоди; і в якому стані вони перебували до того часу, як ФГ «Кривохатько В.В.» взяло в оренду паї, де знаходяться ці об’єкти.

— Роботи, які були проведені Інститутом археології , підтвердили, що це дійсно прадавнє поховання, точний термін якого буде встановлено вже після вивчення артефактів, знайдених під час розкопок. Також ми переконалися, що ніяких пошкоджень в результаті сільгоспробіт об’єкти, що знаходилися в цьому похованні не отримали, оскільки перебували на глибині більш ніж 2 м., а при обробці сільхознаряддям  задіюється шар землі не більше 30 см. Крім того, нам стало відомо, що задовго до того, як фермерське господарство взяло в оренду ці землі, розташовані на них об’єкти піддавалися розоренню, про що свідчить паспорт курганного могильника складений у 1993 році, — повідомив Кривохатько.

Також Вадим Вікторович пояснив інформацію щодо ряду кримінальних справ, які йому приписали журналісти:


— Стосовно кримінальних справ, які були порушені по факту знищення археологічних пам’яток, то вони не мають ніякої перспективи,  є замовними і відкриті з метою перешкоджання моїй роботі під час депутатської діяльності. На території Запорізької області знаходиться близько 6000 курганів. Половина з яких розорювалися. І лише чомусь до ФГ «Кривохатько В.В.» з’явилися претензії у правоохоронних органів. Чи не є це дивним? Примітно, що всі ці кримінальні справи з’являються напередодні тих чи інших виборів, активно тиражуються в ЗМІ з сумнівною репутацією, переслідуючи лише одну ціль: не захистити права та інтереси громадян, а очорнити мене як людину та звести нанівець мою політичну діяльність.

Щодо самих курганів, то ці археологічні дослідження особливо для мене мали дуже велике значення. Я особисто і ФГ «Кривохатько В.В.» зробить усе, щоб ці пам’ятки історії збереглися для наших нащадків, незважаючи на те, що ми достеменно не знаємо, чи будуть вони мати якесь прикладне значення для науки. Глибоко переконаний, що люди, які поховані в цих курганах мають право на повагу до їхньої культури та дбайливе ставлення до їхніх могил.

П.С. На сьогодні підготовлено лист до Департаменту культури, туризму, національностей та релігій Запорізької облдержадміністрації з проханням зазначити точне місцезнаходження курганів, розташованих на землях, що  перебувають в оренді ФГ «Кривохатько В.В.».

Подписывайтесь на Акцент в
04.06.2020 09:30


Об Авторе

Александр Чубукин