Новини, Події, Суспільство

Школи у Запоріжжі виявилися не готові до відключень світла: чому так та що робити

Школи у Запоріжжі виявилися не готові до відключень світла: чому так та що робити
05.09.2024 07:18

Проблему з організацією процесу навчання визнали в департаменті освіти і науки Запорізької міської ради.

Вже в перші дні навчального року запорізькі школяри, їх батьки та вчителі зіштовхнулися зі значними проблемами при проведенні занять, в тому числі в онлайн форматі.

Що сталося з освітнім процесом у Запоріжжі, розбирався Акцент.

Після останніх обстрілів росією енергооб’єктів в Україні знову застосовують аварійні та стабілізаційні відключення. Але як виявилося, відключають від електрики в загальних чергах також і навчальні заклади. Наразі, школи не відносяться до об’єктів критичної інфраструктури.

Батьки у соцмережах лютують та не розуміють, чому на третій рік війни влада не змогла  нормально організувати навчальний процес.

Що відбувається у школах?

Зараз, при відключенні електрики, переривається навчальний процес у режимі онлайн. Вчителі, що знаходяться у школах, фактично в багатьох випадках не мають інтернету для проведення онлайн-уроків.

Батьки запитують,: А як же Пункти незламності, що розташовані у кожній школі? Вони теж не працюють? Де старлінки та генератори?

Виявляється, що наразі школи не відносяться до об’єктів критичної інфраструктури, і вимикаються  разом з іншими споживачами в рамках загальних черг відключень світла від “Запоріжжяобленерго”. Хоча, раніше була технічна можливість навчальні заклади не вимикати від світла. Додає проблем також погана якість мобільного інтернету при відключеннях електрики. Чимало антен мобільних операторів розташовані на дахах 14-ти поверхівок, але віднедавна такі будинки теж почали знеструмлювати в рамках звичайних черг.  Тому виходить, наприклад, коли в Космічному мікрорайоні вимикають одночасно 3 та 6 чергу, практично відразу у мешканців пропадає мобільний інтернет, а подекуди і, навіть, звичайний мобільний зв’язок від українських операторів.

Вже в середу в деяких навчальних закладах у батьків навіть запитували, чи готові вони брати участь у забезпеченні роботи генераторів у школах.

Через відключення світла та неготовність до цього шкіл з початку вересня учні не мають навіть повноцінного онлайн-навчання

Ось, що з цього приводу повідомляє у спільноті “Рятуємо освіту Запоріжжя”  відома активістка Світлана Лисенко:

“Всі заклади освіти знаходяться +/- в однаковій ситуації. У всіх закладах освіти на Пунктах незламності є генератори. У деяких два маленьких по 2.8 квт і один побільше. У деяких тільки маленькі, у деяких великий один. Але ГЕНЕРАТОРИ Є!

 Так скалася ситуація, що генератор обліковується на пункті  незламності, але школи можуть ними негласно користуватися!

Але! Паливо для генераторів на разі відсутнє! Тому всі генератори, які працюють у школі, це генератори,  які працюють за рахунок альтернативного фінансування. Можливо це всі батьки скидаються на паливо, можливо хтось один із батьків платить і генератор «працює на атестат»)))))) Це вже як хто вирішив.

Ми рахували. Якщо генератор на 12 кв, то» їсть» він десь 3-4 літри на годину. Для школи це підйомна сума. АЛЕ , ЗВІСНО НІХТО НІКОМУ НІЧОГО НЕ ВИНЕН. Це вибір адміністрації та батьків! 

ГОЛОВНЕ! Знаю, що цю проблему зараз місцева влада та департаменти намагаються вирішити. Але внести школи до критичної інфраструктури, перепідключити живлення всіх шкіл…. це завтра не буде! Треба це розуміти.

Тут два варіанти! Або періодично нагадувати владі про проблему і чекати, бо вони працюють над цим. Або спробувати не втрачати час, піти до директора і нормально поговорити, що будемо робити, як заправляти генератор”.

Визнають проблему і в департаменті освіти і науки Запорізької міської ради. Сьогодні у відомстві опублікували пост у Фейсбук з приводу проблем початку навчального року.

Непередбачувані щоденні обставини значно ускладнюють організацію освітнього процесу, що змушує заклади освіти змінювати форму навчання в залежності від зміни черг планових та аварійних відключень. У зв’язку з відсутністю електроенергії, у місті залишається проблема щодо стабільності інтернету та мобільного зв’язку, що в свою чергу стає серйозною перепоною для організації онлайн-навчання.

Це справжнє випробування як для здобувачів освіти, так і для освітян. Наразі Департамент освіти і науки Запорізької міської ради тісно співпрацює з керівництвом міста та Обласною військовою адміністрацією щодо якнайшвидшого пошуку найбільш ефективного рішення, яке дозволить забезпечити доступ до якісної освіти. 

Віримо в спільні сили і впевнені, що разом буде знайдено оптимальне рішення та створені умови для навчання дітей, — повідомляють в Департаменті.

Які можливі варіанти рішення проблеми?

Щоб забезпечити школи електрикою та інтернетом на думку редакції Акценту можливі наступні варіанти рішень :

  • Віднесення навчальних закладів до переліку об’єктів критичної інфраструктури; 
  • Проведення інтернету типу “оптоволокно”, що забезпечують зв’язок без електрики. Заживити необхідно лише роутери. У Запоріжжі є такі провайдери;
  • Закупівля терміналів зв’язку типу “старлінк”;
  • Мінімальне забезпечення електрикою навчальних закладів для підтримки роботи інтернету для онлайн навчання за рахунок роботи генераторів, зарядних станцій або сонячних панелей (про плани щодо встановлення останніх у школах місяць тому повідомляв голова ЗОВА Іван Федоров)
  • Знаходження оптимального рішення між військовою адміністрацією, «Запоріжжяобленерго» (Укренерго) та мобільними операторами зв’язку задля рівномірного та якісного забезпечення мешканців Запоріжжя мобільним інтернетом.

Чому це все не було продумано та вирішено заздалегідь, — таким питанням задаємося не тільки ми.

Нагадаємо, лише у понеділок на першому уроку у Запоріжжі побували президент України Володимир Зеленський та Прем’єр міністр Нідерландів Дік Схооф. Тоді про ці проблеми не повідомлялося.

Підписуйтесь на Акцент в

05.09.2024 07:18


Об Авторе

Александр Чубукин