У Запорізькій області введено карантинний режим
14:02 18 Липня, 2024

На території землекориствування Широківської сільської ради Запорізького району запроваджено карантинний режим у зв’язку з виявленням регульованих шкідливих організмів – Американського білого метелика Hyphantria cunea на площі 19,46 га та Повитиці польової Cuscuta campestris Junk на площі 0,014 га.
Про це повідомляє “Акцент” з посиланням на ГУ Держпродспоживслужби в Запорізькій області.
Розпорядженням Запорізької обласної державної адміністрації № 191 від 12 липня 2024 року затверджено фітосанітарні заходи з локалізації та ліквідації вогнищ регульованих шкідливих організмів.
Таким чином, вивезення із карантинної зони об’єктів, заражених регульованими шкідливими організмами, без проведення фумігації забороняється, а заражена територія підлягає обробці препаратами, включеними до переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні.
Чим шкідливий Американський білий метелик Hyphantria cunea
Гусениці шкідника живляться повністю або частково листям дерев, що призводить до порушення метаболізму та ослаблення рослини, особливо якщо пошкодження повторюються, що призводить до загибелі окремих рослин. В результаті знижуються захисні, декоративні та естетичні функції рослин, погіршуються умови існування фауни і скорочуються місця відпочинку. При зменшенні площі листкової пластинки плодових дерев до 50% врожайність знижується на 50-55%, а при поїданні 75% врожайність практично дорівнює нулю. Гусениці є харчовими конкурентами тутового шовкопряда. Волоски можуть викликати алергічні реакції у людини.
Спосіб поширення
Американський білий лелека може поширюватися шляхом природного перельоту на відстань до 250 м, повзанням гусениць (до 20-25 м) та транспортними засобами, що перевозять сільськогосподарську та промислову продукцію. Можливе також пасивне поширення на великі відстані повітряними потоками.
Середня швидкість поширення по країні – 30-40 км на рік.
Методи виявлення
Для виявлення американської білої мухи навесні слід провести ретельний візуальний огляд плодових дерев, декоративних та інших багаторічних насаджень. Для виявлення дорослих шкідників регулярно струшують і оглядають окремі гілки, в результаті чого метелик злітає і сідає через 5-6 метрів. Відлов проводять вночі при освітленні або при температурі вище 15°C (УФ-пастки). Повторні обстеження проводять у період, коли у великій кількості з’являється павутиння з першим поколінням гусениць третього віку. Для виявлення кожного покоління слід проводити два обстеження з інтервалом у 10 днів. Для виявлення лялечок слід проводити перекопування ґрунту навколо дерев і використовувати ловчі пояси.
Одним з найпоширеніших методів виявлення різних видів шкідників, у тому числі регульованих, є використання феромонних пасток.
Фітосанітарні заходи
З метою недопущення проникнення американського білого метелика в зону детоксикації слід проводити детальні перевірки імпортних та вітчизняних товарів, пакувальних матеріалів і транспортних засобів, що надходять із карантинної зони, а також регулярно обстежувати багаторічні насадження. Постійні обстеження багаторічних насаджень необхідно проводити вздовж узбіч доріг, в садах, парках і різних інших місцях укриття від стихії і холоду, щоб своєчасно виявляти основні джерела шкідника і негайно їх ліквідувати. При виявленні нових спалахів американського білокрилого мухоловки слід встановити карантинний режим. У карантинній зоні будуть вжиті відповідні заходи щодо виявлення та ліквідації очагів цього регульованого виду.
Чим шкідлива Повитиця польова (Cuscuta campestris Junk.)
Коли вона знаходить хазяїна, вона обертається навколо нього два або три рази, утворюючи спеціалізовані органи, які називаються гаусторіями (або присосками), де вона контактує з ураженою рослиною. З утворенням гаусторії проросток втрачає зв’язок з ґрунтом і повністю переходить до паразитичного способу життя. Вони проникають глибоко в тканини ураженої рослини і живляться нею. У багаторічних рослин це відбувається за допомогою гаусторій, які залишаються в центральній частині стебла навіть після того, як надземні частини висохли або замерзли.
Завдає значної шкоди сільському господарству. Вона не тільки знижує врожайність, але й погіршує якість продукції. Разом з амброзією полинолистою та подорожником рожевим вона входить до трійки найбільш злісних карантинних бур’янів в Україні.
Вторгаючись у паренхіму текстильних рослин, дводольний бур’ян гаусторія погіршує якість волокна. Цукристість цукрових буряків, уражених вовчком, знижується на 1-2%. Сіно з уражених рослин має низький вміст білка, стає дуже сухим, пліснявіє і втрачає смак. Крім того, подорожник поширює вірусні захворювання (наприклад, вірус тютюнової мозаїки огірків, жовтяниці айстр та бронзовості томатів).
Спосіб поширення
Розмножується насінням (максимальна плодючість 15 000 насінин) та тілом рослини (частиною стебла). В Україні насіння цього бур’яну інтенсивно проростає в травні-червні за температури ґрунту +17-24°С, цвіте в червні-серпні та плодоносить у липні-жовтні. За несприятливих погодних умов насіння зберігає схожість протягом 4-30 років.
Повитиця польова поширюється насінням і рослинними рештками. Насіння цього бур’яну потрапляє в зерновий ворох під час обмолоту і його важко відокремити від насіння багаторічних рослин та овочів.
Сходи повитиці польової мають рудиментарне коріння і проникають лише на 1-2 см у ґрунт, тому механічний обробіток ґрунту під час появи сходів цієї рослини знищує її повністю.
Оскільки основним шляхом передачі польової повитиці є насіннєвий, одним з найважливіших профілактичних заходів є уникнення контамінації польової повитиці в насінні сільськогосподарських культур. Профілактика є найкращим підходом, включаючи ретельне дотримання фітосанітарних правил. Для запобігання поширенню повитиці забороняється імпорт із зон поширення повитиці у вільні райони, обов’язковими є інспекції та фітосанітарні заходи, обстеження сільськогосподарських угідь протягом вегетаційного періоду для виявлення бур’янів та запровадження системи карантину у разі виявлення спалаху.
Слід пам’ятати, що вантажі, в яких виявлено насіння повитиці польової, повинні бути або повернуті відправнику, або очищені під контролем фітосанітарного інспектора. Якщо очистити насіння неможливо, його переводять у категорію зернових продуктів для подальшої переробки, а відходи спалюють.