В Україні готують цивільних до оборони:
18:56 8 Травня, 2025

У відповідь на затяжну війну та нові виклики безпеки, Україна запускає масштабну систему підготовки цивільного населення до можливого спротиву. Генерал-лейтенант у відставці Ігор Романенко пояснив, чому ця ініціатива є критично важливою в умовах нинішньої ситуації.
Цивільні — не сторонні: в Україні з’являться центри національного спротиву
Держава готується розгорнути мережу центрів, де українців навчатимуть основам оборони, орієнтування, тактичної медицини й роботі зі зв’язком. Про це повідомила заступниця керівника Офісу Президента Ірина Верещук. Очікується, що у травні парламент розгляне необхідні зміни до законодавства, які дадуть старт цій програмі.
Центри працюватимуть у кожному регіоні, включно з Києвом, на базі комунальних установ. Ветерани ЗСУ та діючі військові стануть інструкторами. Обладнання та навчальні матеріали фінансуватимуть з місцевих бюджетів та інших дозволених джерел.
Генерал: війна не завершилася — і тил має бути готовим
Ігор Романенко наголошує, що наявний фронт не означає, що небезпеки не буде в інших регіонах. На його думку, загроза може торкнутися будь-якої області, тому підготовка населення — це не пересторога, а необхідність.
«Це питання нашого виживання. Громадяни мають знати, що робити, якщо війна прийде у їхній двір», — сказав він.
Мобілізація — не лише військова: потрібні дії у тилу
Романенко вважає, що разом зі створенням центрів потрібні кроки на рівні держави:
- прозора та повна мобілізація;
- переведення економіки на режим воєнного часу;
- зміни до законів, що посилюють відповідальність громадян за оборону країни.
На його думку, це зміцнить обороноздатність країни, а підготовлене населення стане додатковим щитом у разі ескалації.
Добровільність — добре, але не завжди достатньо
Ініціатива з центрами спротиву поки має добровільний характер. Але генерал підкреслює: часто саме добровільна участь не дозволяє охопити достатньо людей. Для системного охоплення потрібна чітка нормативна база і, ймовірно, часткове введення обов’язкової підготовки для певних категорій громадян, особливо у прикордонних регіонах.