Застосування арматури в конструкціях
10:21 3 Грудня, 2020

В сучасному будівництві найбільш перспективним матеріалом є залізобетон. Він дає безліч технічних та творчих можливостей й саме завдяки міцному сполученню бетону зі сталевою арматурою архітектори створюють як типові житлові будинки, офісні центри та промислові споруди, так і нетривіальні архітектурні шедеври: аеропорти, мости, спортивні споруди, хмарочоси й тощо.
Різноманітне застосування й використання при будівництві різних будов та споруд обумовлює застосування арматури різного класу й діаметру. А також висуває жорсткі умови до її фізично-механічних властивостей.
Сортамент й особливості
Сталева арматура виробляється відповідно до ДСТУ 3760:2006. При цьому вона може мати гладкий або періодичний профіль й за параметрами корозійної стійкості та зварюваності відноситись до різного класу. Арматурна сталь звичайної якості (з нерегламентованими параметрами зварюваності й корозійної стійкості) не маркується, а прокат з особливими якостями має позначення:
- «С» – арматура, що зварюється;
- «К» – арматура, тривка до корозійного розтріскування під впливом напружень;
- «СК» – арматура, що зварюється та тривка до корозійного розтріскування під впливом напружень.
Гладка арматура виготовляється в сортаменті діаметрів від 5,5 мм до 40,0 мм. Прокат з періодичним серповидним або кільцевим профілем виробляється вже в діапазоні діаметрів 6,0…40,0 мм. Враховуючи, що сталева арматура повинна добре зварюватись, для її виготовлення частіше за все використовують маловуглецеві марки. Для зміцнення застосовують три способи – легування сталі, холодне деформування та термічна обробка. Перший спосіб дозволяє покращити механічні властивості до певної межі зі зберіганням здатності до зварювання. Зміцнення арматурного прокату у холодному стані методом витягування та укручування дозволяє значно підвищити початкові механічні властивості, але негативно впливає на процес зварювання. Термічна обробка є найефективнішим заходом покрашення міцнісних параметрів арматурної сталі, але такий прокат не зварюється.
Арматура – ціна та властивості її залежить від використаної марки сталі – за хімічним складом, вуглецевим еквівалентом, межею плинності поділяється на класи А240С, А400С, А500С, А600/А600С/А600К, А800/А800К/А800СК, А1000. Також клас арматурного прокату обумовлює його тимчасовий опір розриванню, відносне подовження після розривання та кут згину.
Застосування
Сталева арматура – універсальний матеріал, що використовується при реставрації та будівництві різних будов та споруд. За її використанням виготовляються фундаменти, вертикальні опори, палі, тераси, балкони, горизонтальні та купольні перекриття та ще безліч інших несучих та самонесучих елементів.
В конструкціях сталева арматура також поділяється:
- за виконуваною функцією – на робочу, розподільчу та монтажну;
- за просторовою орієнтацією – на поздовжню, вертикальну та поперечну;
- за умовами використання – на напружену та ненапружену.
Враховуючи, що зміцнену або термічно зміцнену арматуру не можна якісно зварити в надійний сталевий каркас, то будівники часто виконують її обв’язку. Така практика дозволяє успішно вирішити різни технічні питання й при цьому забезпечує надійне з’єднання арматурної сталі в єдиний каркас та обумовлює його тривкість до пластичних деформацій, розтягуючих та стискаючих напружень.
В останні роки будівники підіймають питання щодо уніфікації арматурної сталі, що дозволить їм значно зменшити навантаження на логістику без зменшення параметрів якості та надійності будівництва.