На «Запоріжжяобленерго» відкриють справу через відключення світла
11:00 22 Грудня, 2025
Вознесенівський районний суд Запоріжжя зобов’язав поліцію внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості про можливі кримінальні правопорушення у сфері відключень електроенергії в місті. Йдеться про дії посадових осіб АТ «Запоріжжяобленерго».
Відповідну ухвалу слідчий суддя виніс 12 грудня 2025 року за скаргою голови громадської організації «Роби Своє».
У чому суть справи
Ще 3 грудня голова ГО «Роби Своє» звернулася до поліції із заявою про можливі зловживання під час організації обмежень електропостачання у Запоріжжі. У зверненні йшлося про:
- застосування 12 черг відключень для побутових споживачів;
- значну різницю у тривалості відключень у різних районах;
- відсутність обмежень електроенергії для окремих будинків;
- можливу неправомірну вигоду, яку, за словами мешканців, могли сплачувати окремі споживачі, щоб уникнути відключень.
Заява стосувалася можливих злочинів за статтями 364, 365, 368 та 369-2 Кримінального кодексу України.
Чому справа дійшла до суду
Попри те, що звернення було зареєстроване у журналі єдиного обліку поліції, відомості до ЄРДР внесені не були. Досудове розслідування так і не розпочалося.
Поліція пояснювала це тим, що, на її думку, у заяві не було достатніх ознак складу злочину, а викладені факти нібито мають характер припущень.
Однак суд з таким підходом не погодився.
Позиція суду
Слідчий суддя наголосив:
закон не дозволяє поліції оцінювати обґрунтованість заяви на етапі її реєстрації. Якщо звернення формально містить опис можливого кримінального правопорушення та правову кваліфікацію — відомості мають бути внесені до ЄРДР протягом 24 годин.
Перевірка фактів, з’ясування, чи був склад злочину, і прийняття остаточних рішень можливі лише в межах відкритого кримінального провадження, а не до його початку.
Крім того, у суді були досліджені додаткові письмові звернення громадян із конкретними адресами та обставинами, які можуть свідчити про можливі порушення.
Рішення суду
Суд повністю задовольнив скаргу заявниці та постановив:
- визнати бездіяльність поліції неправомірною;
- зобов’язати уповноважених осіб поліції внести відомості до ЄРДР;
- розпочати досудове розслідування за заявою від 3 грудня 2025 року.
Ухвала є остаточною та оскарженню не підлягає. Повний текст рішення було виготовлено 16 грудня.
Що це означає
Фактично суд підтвердив:
поліція не має права «фільтрувати» заяви про злочини на власний розсуд. Навіть якщо правоохоронці сумніваються у доводах заявника, вони зобов’язані відкрити провадження і вже в його межах встановлювати істину.
Тепер усі обставини щодо відключень електроенергії в Запоріжжі мають бути перевірені в межах офіційного досудового розслідування.