Удаление публикации по требованию
16:15 21 Лютого, 2020
В четверг, 20 февраля, на сайте “t.akzent.zp.ua” был опубликован материал с названием “Владислав Грабовский рассказал об истинных причинах «войны» с Евгением Черняком” со ссылкой https://t.akzent.zp.ua/vladislav-grabovskij-rasskazal-ob-istinnyh-prichinah-vojny-s-evgeniem-chernyakom
В редакцию сайта “Акцент” обратилась одна из сторон – представитель Евгения Черняка с требованием о нераспространении информации, которая не соответствует действительности. Как СМИ, работающем в рамках действующего законодательства, нами было принято решение об удалении публикации. Чтобы читатели понимали, почему публикации больше нет на сайте, и что мы их удаляем не просто так, публикуем поступившее к нам требование.
ВИМОГА ПРО
ПРИПИНЕННЯ
РОЗПОВСЮДЖЕННЯ НЕПРАВДИВОЇ ІНФОРМАЦІЇ
На Вашому ресурсі за посиланням: https://t.akzent.zp.ua/vladislav-grabovskij-rasskazal-ob-istinnyh-prichinah-vojny-s-evgeniem-chernyakom/ розміщена інформація під заголовком «Владислав Грабовский рассказал об истинных причинах «войны» с Евгением Черняком».
В зазначеній статті розміщена інформація, яка є неправдивою, та такою що посягає на честь, гідність та ділову репутацію Черняка Євгенія Олександровича.
Звертаємо Вашу увагу, що означена у Вашому матеріалі інформація не відповідає дійсності, є перекрученими, надуманими обставинами, звинуваченням в скоєнні кримінальних злочинів.
- Відносно інформації наступного змісту:
«Известный запорожский медийщик, основатель информационного агентства IPnews Владислав Грабовский написал заявление в Генеральную прокуратуру о совершении преступления против него бизнесменом Евгением Черняком.
Как рассказал «Акценту» Владислав Грабовский, Евгений Черняк бросил все силы для того, чтобы уничтожить его»,
Повідомляємо:
Фактично в інформаційному повідомленні та опублікованій заяві до прокуратури йдеться про звинувачення Черняка Євгенія Олександровича в скоєні кримінальних злочинів, відповідальність за яке передбачена КК України: ст.212 «Ухилення від сплати податків, зборів (обов’язкових платежів)», ст.219 «Доведення до банкрутства», ст. 258-2 «Фінансування тероризму», ст. 171 «Перешкоджання законній професійній діяльності журналіста».
Відповідно до ст.62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.
Всі ці події відбувалися в 2015 році, тобто вже минуло майже 5 років, ніяких вироків за цієї інформацією не існує. Не існує жодного вироку суду, яким би встановлювалася вина Черняка Є.О. у скоєнні будь-якого кримінального правопорушення. Він ніколи не притягався до кримінальної відповідальності. Йому ніколи не повідомлялося про підозру у порядку, передбаченому ст.278 КПК України. Жодний обвинувальний акт стосовно Позивача ніколи не передавався до суду.
Вважаємо, публікувати подібну інформацію є передчасним, така інформація компрометує Черняка Є.О. в очах суспільства, зазіхає на його честь, гідність та ділову репутацію, більш за все є вигаданою, та не знайде свого підтвердження у правоохоронних органах.
- Відносно причетності Грабовського В. до розміщення інформації під заголовком «ЧЕРНЯК ЗАГОВОРИЛ О ЛЮБВИ»,
Повідомляємо:
23 серпня 2019 року в мережі Інтернет за електронною адресою https://ipne.ws/news/zp/chernyak-zagovoril-o-lyubvi/ та https://ipne.ws/news/zp/chernyak-zagovoril-o-lyubvi/?fbclid=IwAR1qpQe2BfCWPDVaI4OyV9kWzQrBLpYFVYvyW5VMx8MWwZF1CXBTaKwmcOg на сайті ИА «IPnews» була розповсюджена недостовірну та негативну інформацію про Євгенія Олександровича Черняка. Саме ця інформація була розповсюджена на інтернет-сторінці http://www.ipnews.biz/news.html.
Нами зафіксовані обидва випадки розповсюдження інформації, подані позовні заяви до судів (матеріли можуть бути надані редакції).
Грабовський В. підтверджує у вашому повідомленні, що саме він є засновником ИА «IPnews», але чомусь не підтверджує своєї причетності до інтернет-сторінці http://www.ipnews.biz/news.html, , належність якої саме йому буде доказана у суді.
- Відносно інформації наступного змісту:
«Грабовский считает это местью Черняка за многократное вскрытие им схем по, якобы, уходу от налогообложения предприятий бизнесмена, а также торговли водкой популярных брендов на территории непризнанной «ДНР».
Повідомляємо:
Багаторазові інформаційні повідомлення про схеми причетність Черняка Є.О. до ухилення від податків, а також про торгівлю горілкою на території ДНР не знайшли свого підтвердження у судах, така інформація неодноразово була визнана недостовірною, та такою, що порушує честь, гідність та ділову репутацію Черняка Євгенія Олександровича.
Наводжу номери справ, що є у публічному доступі у Реєстрі судових рішень:
- Рішення Соломенського районного суду м. Київ по справі №760/28971/17;
- Рішення Ковпаківського районного суду м. Суми по справі №592/7676/17;
- Рішення Мукачівського міськрайонного суду м. Мукачево по справі №303/7289/17.
Статтею 34 Конституції України визначено право кожного на свободу думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів та переконань. Однак цією ж статтею Законодавець передбачив, що здійснення цих прав може бути обмежено законом, в тому числі для захисту репутації або прав інших людей.
Наголошуємо на неприпустимості поширення інформації, що дискредитує пана Євгена Черняка та на юридичних наслідках порушення його особистих прав.
Стаття 3 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, проголошує честь та гідність людини найвищою соціальною цінністю разом із її життям та здоров’ям. Відповідно до ст.62 Конституції України ніхто не зобов’язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину.
Статтями 270, 297, 299 Цивільного кодексу України передбачено право фізичної особи на недоторканність ділової репутації, гідності та честі.
Статтею 302 ЦК України визначено, що фізична особа, яка поширює інформацію, зобов’язана переконатися в її достовірності.
Згідно статті 2 Закону України «Про інформацію» одним із основних принципів інформаційних відносин визначено достовірність та повнота інформації. Статтею 5 Закону України «Про інформацію» передбачено, що реалізація правка на інформацію не повинна порушувати громадські, політичні, економічні, соціальні, духовні, екологічні та інші права, свободи і законні інтереси інших громадян, права та інтереси юридичних осіб.
Натомість практика ЄСПЛ, що згідно із Законом України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» є джерелом права в Україні, покладає обов’язок доведення достовірності інформації саме на її розповсюджувачів (див. рішення ЄСПЛ у справі ООО «VESTI AND UKHOV» v RUSSIA («ООО «Вєсті та Ухов» проти Російської Федерації») (скарга №21724/03), що відповідає ч.2 ст.302 ЦК України, відповідно до якої фізична особа, яка поширює інформацію, зобов’язана переконатися в її достовірності.
Пунктом 12 Пленуму Верховного Суду України від 27.02.2009 № 1 «Про судову практику у справах про захист гідності та честі фізичної особи, а також ділової репутації фізичної та юридичної особи» передбачено, що належним відповідачем у разі порушення оспорюваної інформації в мережі Інтернет є автор відповідної інформації та власник веб-сайту. Якщо автор поширеної інформації невідомий або його особу та/чи місце проживання неможливо встановити, належним відповідачем є власник веб-сайту, на якому розміщено зазначений інформаційний матеріал, оскільки саме він створив технологічну можливість та умови для поширення недостовірної інформації.
У зв’язку в вищевикладеним, вимагаємо від Вас негайно припинити поширення недостовірної інформації відносно Євгенія Черняка, та видалити зазначений матеріал за посиланням, не допускати його розповсюдження.
Таке зухвале розповсюдження вами вигаданих відомостей, що ганьблять честь, гідність та ділову репутацію Черняка Є.О. не залишиться безкарним. У випадку, якщо ви не припините поширення згаданої недостовірної інформації та не вилучите статтю з веб – сайту, до інформаційного ресурсу та до фізичних осіб, що фактично стоять за розміщенням інформації на цьому ресурсі, будуть вжиті всі можливі юридичні засоби захисту та відновлення прав і інтересів Черняка Євгенія і, зокрема, звернення до суду із покладенням на Вас спричиненої вашими безвідповідальними діями моральної шкоди та судових витрат.
Адвокат Пономарьов В.М.