Новини, Суспільство, Эксклюзив

Дістати ключ від запорізького укриття: МІСІЯ НЕЗДІЙСНЕННА

Дістати ключ від запорізького укриття: МІСІЯ НЕЗДІЙСНЕННА
18.05.2018 14:01

5 під'їзд №3

Голі стіни, сира земля, важке від пилу повітря, суцільна темрява й ані натяку на воду. Саме таким є одне з приміщень, відведених для тимчасового укриття у разі надзвичайної ситуації. Це – справжнє звалище із бруду, мотлоху та покинутих речей.

На початку 2015-го начальник відділу планування та попередження виникнення надзвичайних ситуацій у Запоріжжі Микола Крохмаль дав коментар журналістам незалежного студентського інформаційного порталу “Пороги”. Чиновник зазначив, що “досвід Донецьку показав: найбільше людей загинуло, коли вони вийшли на відкриті території у пошуках бомбосховищ. Фактор часу грає вирішальну роль, і витрачати час на пошук можливого сховища, котре знаходиться на великій відстані від місця знаходження людини, — необґрунтовано”.

Запоріжжя та область – індустріальна територія. На ній розташовано багато підприємств, що вважаються об’єктами підвищеної небезпеки. За даними 2015-го, в області знаходилося 35 таких об’єктів. Серед них найнебезпечніші Запорізький титано-магнієвий комбінат, аміакопровод “Тольяті-Одеса”, Запорізька атомна електростанція та підприємство “Кремнійполімер”. Масштаб можливого хімічного забруднення у разі надзвичайної ситуації (НС) на цих об’єктах коливається в межах від 12 до 40 кілометрів.

У 2014-му запорізька влада визначила майже 50 тисяч підвалів міста, що можуть бути використані як найпростіші укриття. Отож, спробуємо знайти та перевірити стан найпростішого сховища у Дніпровському районі Запоріжжя. Для точності пошуку використаємо інформацію з Фонду сховищ та протирадіаційних укриттів міста Запоріжжя.

Крок #1: визначитися з адресою та отримати ключ у жителів

Обираємо з Фонду найпростіше укриття (підвал) за адресою вулиця Лобановського, 10. Згідно з Фондом, тут можна розмістити 225 людей, на площі 180м². Саме 225 чоловік – це не просто збіг, бо, за держстандартом, на одну людину має припадати 0,8м². Тут мають право сховатися жителі будинку на Лобановського, 10. Утримує підвал комунальне підприємство “Наше місто”.

4 визначитися з адресою

Обираємо під’їзд №3 та звертаємося до його жительки з питанням, чи є у неї ключ від підвалу в її під’їзді. Ключа від зачиненого підвалу в неї нема. Жінка розповідає, що ключі можна взяти у слюсарів через дорогу, на Лобановського, 8.

5 під'їзд №3

Крок #2: отримати ключі у чергового на Лобановського, 8 у суботу

Нас попереджають: сьогодні (у суботу) слюсарі не на роботі, однак на місці має бути черговий. На жаль, чергового на місці нема. Більше того, літня жінка з під’їзду, в якому працюють слюсарі, повідомляє, що “робітники й не повинні тут бути у суботу. За всіма питаннями дзвонити до аварійної служби”.

На зачинених дверях підвалу, де працюють слюсарі, є телефон “ОДС”. За обома телефонами ніхто слухавку не бере.

8 слюсарський підвал

Висновок: у разі виникнення надзвичайної ситуації, у суботу 21 квітня жителі будинку на Лобановського, 10 могли б померти, не отримавши ключ від укриття.

Крок #3: зустрітися зі слюсарями на Лобановського, 8 у робочий день

Зустрічаємося зі слюсарями у понеділок, приблизно об 11 годині. Один із працівників повідомляє, що ключ можна взяти у майстрині, котра буде на місці після першої години дня, бо зараз в неї “купа паперів”. Працівник також додає, що “деякі ключі тут є, а всі інші – у самих жителів будинків”. На питання, що робити жителям будинку без ключа від укриття в разі НС, інший слюсар відповідає: “Якщо щось трапляється, у нас аварійка є, а у аварійки також ключі”.

Висновок: у разі виникнення НС, у понеділок 23 квітня жителі будинку на Лобановського, 10 мали б чекати аварійку або першу годину дня, коли майстриня розібралася б із купою паперівта змогла би видати жителям ключ.

Крок #4: взяти ключ у майстрині на Лобановського, 8 цього ж таки дня після першої

Спускаємося у підвал, де працюють слюсарі. Майстриня на місці. Вона категорично відмовляється назвати своє ім’я. На прохання дати ключ жінка відповідає, що не має такого права, бо представляє “підрядну організацію”, й порадила звернутися до керуючого компанією “Запоріжремсервіс”. Також виявляється, що жінка відмовила б не тільки нам як журналістам, але й жителям будинку: їм також потрібно було б звертатися до керуючого “Запоріжремсервісом”.

Звертаємо вашу увагу: за інформацією з Фонду сховищ, будинок на Лобановського, 10 знаходиться на балансі у КП “Наше місто”.

Майстриня підтверджує слова одного з її підлеглих: 50% населення встановлюють свої замки на підвальні приміщення. Тобто, якщо жителі це роблять, навіть у слюсарів не буде доступу до підвалу.

Просимо майстриню перевірити, чи є у неї ключ від підвалу на Лобановського, 10. Виявляється, що ключі були лише від підвалів 13, 27, та 29 будинків на вулиці Валерія Лобановського. Потрібного нам ключа не знаходиться.

Висновок: у разі виникнення НС, у понеділок 23 квітня після першої години дня жителі будинку на Лобановського, 10 мали б витратити півдня на те, аби даремно поговорити з майстринею і в результаті не отримати ключів від укриття.

Крок #5: зясувати у Запоріжремсервісі, де можна отримати потрібний ключ

“Запоріжсермсервіс” – КП міської ради Запоріжжя, що спеціалізується на наданні житлово-комунальних послуг.

Телефонуємо до приймальні “Запоріжремсервісу” за номером 061-228-69-34.

Крок#6: звернутися до відділення Запоріжремсервісу, що обслуговує будинок на Лобановського, 10

На дзвінок за телефоном 067-654-39-46 ніхто не відповідає.

За телефоном 061-708-10-67 представники відділення “Запоріжремсервісу” говорять, що майстри знаходяться за адресою вул. Незалежної України, 21, та радять із усіма питаннями звертатися до них.

Висновок: у разі виникнення НС, у вівторок 24 квітня жителі будинку на Лобановського, 10 мали би пройти весь описаний вище шлях для того, аби їх направили за новою адресою до нових майстрів. Цікаво, що, якщо звернутися до перших слюсарів можна було перейшовши дорогу, то тепер потрібно було би пройти декілька кварталів.

Крок#7: звернутися до майстрів на Незалежної України, 21

Вирушаємо за новою адресою. Знаходимо в будинку потрібне нам приміщення.

11 майстри на незалежної україни

У цьому відділенні комунального підприємства нас зустрічає ведучий інженер другого підрозділу, керуючий компанії “Запоріжремсервісу” Наталія Рябко. За словами керуючої, ключі від підвалів будинків журналістам та навіть жителям не видаються. Неможливо передбачити, що вчинить той, хто отримає доступ до укриття. Пані Рябко розповідає, що багато чого крадуть, навіть двері – й ті ріжуть та продають як металобрухт.

Керуюча компанією пояснює, що зараз ключі, зокрема ключ від підвалу на Лобановського, 10, знаходяться на диспетчерському пункті. Там цілодобово є диспетчер ліфтів. Право взяти ключ має аварійна служба. Наталія Рябко додає, що ключ також є у майстра будинку.

Висновок: отримати ключ для того, аби продемонструвати стан укриття або ж підготувати місце до надзвичайної ситуації, спустивши туди стільці або ж питну воду, — неможливо.

Однак!

Керуюча “Запоріжремсервісу” повідомляє, що працівники КП займаються ремонтами підвальних приміщень та їх підготовкою до надзвичайних ситуацій.

Виходить, що “Запоріжремсервіс” ремонтує підвали за власний кошт, бо, за інформацією відповіді на запит до виконавчого комітету Запорізької міськради, бюджет на утримання укриттів та сховищ на 2018 рік не передбачений. Також відсутні програми по обслуговуванню укриттів та сховищ на 2018-ий.

12 Запит

Гіпотетично, й у 2015 році стан укриттів та сховищ ніяк не підтримувався міськрадою, бо, як свідчить репортаж Громадського телебачення Запоріжжя, сховище на бульварі Шевченка, 6, м’яко кажучи, не відповідає характеристикам функціонуючого сховища.

Що повинно бути у сховищі та найпростішому укритті

  1. Можливість привести споруду у готовність за 12 годин.
  2. Товсті бетонні стіни.
  3. Надійні двері із запорами.
  4. Світло.
  5. Вентиляція.
  6. Санвузол.
  7. Генератор електроживлення.
  8. Додаткові виходи на випадок обвалів.
  9. Задовільні санітарні норми.

Сумнівна реалізація розпорядження

Згідно з розпорядженням запорізького міського голови №329р від 12.09.2014, КП, на балансі яких перебувають найпростіші укриття, мають “забезпечити цілодобовий вільний доступ до них (авт. найпростіших укриттів) мешканців міста в разі виникнення воєнних дій або терористичних актів”.

14 розпорядженя

У цьому ж документі сказано, що ряд структур мав “відпрацювати механізм цілодобового забезпечення вільного доступу мешканців міста в найпростіші укриття в разі виникнення загрози для життя (виготовлення дублікатів ключів, визначення місць їх зберігання, відповідальних осіб за відкриття вищезазначених приміщень)”.

Ми зателефонували до заступника начальника управління з питань попередження надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення Запорізької міської ради Миколи Крохмаля. Він підтвердив дійсність вищезгаданого наказу.

 

Андрій Ненадов

18.05.2018 14:01


Об Авторе

Александр Чубукин