Директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко розповів, як українцям підготуватися до опалювального сезону та що буде з цінами на тепло і світло.
Про це йдеться в інтерв’ю ТСН.ua, передає Акцент.
Чи може бути ситуація цієї осені бути гіршою, ніж у минулому році?
Я не думаю, що вона буде ще гіршою. З одного боку, українські енергетики вже набагато краще знають, як реагувати на обстріли, краще побудований захист і працюють алгоритми дій під час атаки, спеціалісти вже знають, що робити для швидкого відновлення після атак. Вдалося створити запаси певних типів обладнання, яке більш доступне. Саме тому готовність до атак набагато вище, ніж рік тому, і ми маємо унікальний досвід, як протистояти цьому. З іншого боку, об’єктивно надійність енергосистеми в цілому є нижчою, ніж перед початком масованих обстрілів. Але я впевнений, що з новими знаннями і розумінням, ми зможемо проходити обстріли з меншими наслідками, ніж минулоріч.
Експерти кажуть, що навіть за відсутності обстрілів, взимку, скоріш за все, знову очікується відключення світла через дефіцит. Що ви про це думаєте?
Я думаю, що якщо обстрілів не буде, тому ми зможемо пройти опалювальний сезон без якихось суттєвих відключень і той темп ремонтних кампаній, який я можу спостерігати в нашій енергосистемі, дає на це надію. Але, на жаль, ми розуміємо, що обстріли будуть.
Чи можливо взагалі перекрити дефіцит в енергосистемі імпортом?
Я думую, що в повному обсязі це неможливо, але безумовно якусь суттєву частину того дефіциту, що виникає через нестачу генеруючих потужностей, зруйнованих атаками, ми перекриємо імпортом, перекриємо европейською електрикою.
Що буде з тарифами на світло й тепло?
Я думаю, ми можемо прислухатися до тих заяв, які були і від президента і від прем’єр-міністра, що до кінця війни ми не очікуємо змін тарифів за світло, тепло й інші комунальні послуги для населення. Тому українці можуть стабільно себе почувати під час війни.
Які поради ви можете дати українцям, щодо того, як підготуватися до наступного опалювального сезону?
Ці поради не будуть відрізнятися від минулорічних. На жаль, треба готувати генератори, павер-банки, думати, як створити запаси води на випадок, якщо стануться відключення. Треба підготуватися до цього також і морально, і фізично.