Ескперт групи «Інформаційний спротив» Олександр Коваленко дав власну оцінку перебігу військових дій на випадок повної зупинки постачання озброєння для ЗСУ з бокі країн Заходу.
У своїй статті для азербайджанського видання minval.az Коваленко серед іншого спрогнозував, які наслідки матиме зупинка постачання озброєння для Південного фронту, зокрема Запоріжжя, інформує Акцент.
Описуючи свої розрахунки, Коваленко зазначає, що найгірший сценарій — повної зупинки допомоги неймовірний, але навіть так, росіянам не вдасться швидко та значно рухати лінію фронту. Адже навіть за дефіциту артилерії ЗСУ матимуть у достатній кількості дрони та ПТРК, щоб уражати піхоту та техніку противника
Українська армія за відсутності підтримки партнерів пропорційно знижуватиме кількість артилерійських пострілів на добу з 5-7 тис. до 1 тис. і менше. Власне виробництво боєприпасів зможе дозволити тримати цей рівень, але не забезпечить усіх потреб артилерії в обороні. Це дозволить російським військам, навіть превалюючою піхотною компонентою, але результативніше проводити наступ.
Також важливо приділити увагу тому, що протягом усього 2023 року СОУ регулярно отримували від партнерів номенклатуру коштів, які практично не використовувалися. Йдеться про ПТРК Javelin, протитанкові NLAW і AT-4 та інші. Крім того, продовжувалося виробництво високоефективного українського ПТРК «Стугна-П» та ПТУР до нього.
Але всі ці засоби були витіснені з ЛБС дронами, які стали прокляттям для російської техніки. Проте можна говорити про достатні запаси цих коштів, накопичених для ведення бою, як на близьких, так і середніх дистанціях з російською технікою. Тобто проблеми для механізованої компоненти російських військ, навіть за зниження концентрації артилерійського вогню, як були, так і залишаться, — пише Коваленко
За умови відстуності достатньої кількості зброї, ЗСУ матимуть змогу ефетивніше організовувати оборону на тих ділянках, де будут природні перешкоди
Основними опорними рубежами стануть не лінії оборони, а природні перешкоди: річки, озера, регіони з контролем СОУ панівних висот, лісові масиви, а також населені пункти із щільною низькою та високоповерховою забудовою.
Донбас, Харків та Запоріжжі: де наступатимуть росіяни
На Запорізькому напрямку росіяни в першу чергу вестимуть наступ на Оріхів та Гуляйполе, біля яких вони і були хупинені навесні 2022 року.
Російське командування й надалі прагнутиме, насамперед, вийти на адміністративні кордони Луганської та Донецької області, а також розвиватиме наступ у Харківській області та з перспективою виходу до Дніпропетровської області. Але з урахуванням обмежених можливостей російських просування її піхотної компоненти і за незмінно високі втрати в особовому складі, вихід на Слов’янськ і Краматорськ, а як і лівобережжя річки Оскол по лінії Лиман-Борова-Купянськ, може зайняти від півроку до року активних наступальних дій, — зазначає експерт
Вихід росіян на правий берег Херсонської області за таких умов є малоймовірним, проте буде поставлене питання про перебування на лівому березі підрозділів СОУ, які останнім часом розширили плацдарм уздовж узбережжя. Цей плацдарм буде залишено.
У Запорізькій області буде втрачено контрольовану зону в районі Вербового-Роботиного, досягнуту за результатами літнього наступу. Це може спонукати росіян до більш активних дій в області, і російська група військ «Запоріжжя» розгорне наступ на Оріхів та Гуляйполе. Проте дійти до самого Запоріжжя їм не вистачать ресурсу, з урахуванням сформованих у регіоні ліній оборони та рубежів.
Як би там не було, а відсутність допомоги від міжнародних партнерів вкрай негативно позначиться на ситуації у зоні бойових дій і протягом року Україна втратить низку територій на сході та півдні країни. Це може посилити позиції Росії на геополітичній арені, і Москва на тлі просування своїх військ розгорне безпрецедентну кампанію щодо примусу України до переговорів на російських умовах, — доходить до висновку Коваленко
Також експерт, додає що фактично відсутність допомоги від партнерів позбавить Україну можливості формувати сили для контрнаступальних операцій, а оборона буде менш надійною через брак повного спектру необхідних коштів. Проте через переважаючу піхотну компоненти російські війська будуть нести стабільно високі втрати, що змушуватиме їх проводити регулярні перегрупування та доукомплектування підрозділів, що також впливатиме на темпи їхнього просування.
Але знову ж таки, повторюся, такий сценарій можливий виключно за повної відсутності допомоги від Заходу, а це неймовірний варіант, про який здебільшого мріють російські пропагандисти, але зовсім не відповідає державним інтересам як США, так і Європейського союзу. Проте його розгляд наперед дозволяє Генштабу ЗСУ та військово-політичному керівництву підготувати план відповідних дій на випадок гіпотетичної кризи.
Нагадаємо, як раніше інформував Акцент, BILD назвав терміни, в які Росія планує захопити частину міст Дніпро та Запоріжжя.