Війна, Новини, Події, Популярне

Кого позбавляють і за ким залишається відстрочка по мобілізації за новим законопроєктом

Кого позбавляють і за ким залишається відстрочка по мобілізації за новим законопроєктом
26.12.2023 10:12

Вчора Кабмін вніс у Веховну Раду законопроєкт про «удосконалення окремих питань мобілізації, військового обліку та проходження військової служби». В ньому вносяться суттєві зміни в перелік громадян, що не підлягають мобілізації.

Як інформує Акцент, PDF версію документу виклав у себе в телеграм-каналі волонтер Ігор Лаченков. Які зміни стосуються категорій громадян, що не підлягають мобілізаці — в нашому матеріалі.

Відсрочка по інвалідності

Серед важливих моментів варто відзанчити, що тепер право на відстрочку залишатиметься лише за громадянами з інвалідністю 1-ї чи 2-ї групи (раніше також була 3-а група). Те саме стосується дружини/чоловіка, що має інвалідність — відсрочка лише для 1 чи 2 групи. Раніше право на відстрочку мав військовозобов’язаний, що мав чоловіка або дружину незалежно від групи інвалідності. Також наводиться список захворювань, які можуть бути підставою для отримання відсрочки. Норма про наявність трьох неповонолітніх дітей залишається. Більш детально щодо питання інвалідності та відстрочки дивіться у документі нижче.

Не підлягають мобілізації депатути Верховної Ради та АРК. Також залишається система «бронювання». Крім того, мобілізації не підлягають працівники ряду державних структур, середж яких Нацональна Поліція, Державне бюро рослідувань, НАБУ та інші категорії.

В цілому, текст законопроєкту №10378 передбачає, що відстрочку від мобілізації матиме ціла низка категорій українців. Зокрема мовиться про:

 • осіб, які мають дружину (чоловіка) з-поміж осіб з інвалідністю І чи II групи та/або одного зі своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) з-поміж осіб з інвалідністю I чи II групи за умови, що такі особи з інвалідністю обрали військовозобов’язаного для здійснення за ними догляду;
 • людей, які є опікунами особи з інвалідністю І чи ІІ групи, визнаної судом недієздатною;
 • членів сім’ї першого ступеню споріднення особи з інвалідністю I групи, зайняті постійним доглядом за особою з інвалідністю І групи (не більше одного члена сім’ї) за умови, що такі особи з інвалідністю обрали військовозобов’язаного для здійснення за ними догляду;
 • членів сім’ї першого ступеню споріднення особи з інвалідністю II групи або особи, яка за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребує постійного догляду, зайняті постійним доглядом за такими особами (не більше одного члена сім’ї) за умови, що такі особи з інвалідністю обрали військовозобов’язаного для здійснення за ними догляду;
  жінок, які перебувають у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а також якщо дитина потребує домашнього догляду тривалістю, визначеною в медичному висновку, але не більш як до досягнення нею шестирічного віку;
 • вагітних жінок;
 • тільки чинних народних депутатів України та депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим;
 • здобувачів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий за однією спеціальністю (фахом);
 • докторанти, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти;
 • наукових і науково-педагогічних працівників закладів вищої та фахової передвищої освіти, наукових установ та організацій, які мають вчене звання та/або науковий ступінь, і педагогічні працівники закладів фахової передвищої освіти, професійної (професійно-технічної) освіти, закладів загальної середньої освіти, за умови що вони працюють відповідно у закладах вищої чи фахової передвищої освіти, наукових установах та організаціях, закладах професійної (професійно-технічної) чи загальної середньої освіти за основним місцем роботи на повну ставку.

Крім того, призову на військову службу під час мобілізації не підлягають:

 • упродовж двох років з дня звільнення з військової служби військовозобов’язані, які проходили військову службу під час дії правового режиму воєнного стану та були звільненні зі служби у запас. Такі особи у зазначений період можуть бути призвані на військову службу за їх згодою.
 • військовозобов’язані з-поміж громадян, які проходили військову службу та були звільнені зі служби у запас у зв’язку із звільненням з полону. Такі особи можуть бути призвані на військову службу за їх згодою/
 • не підлягають призову на військову службу під час мобілізації протягом шести місяців військовозобов’язані з-поміж громадян, які були звільненні зі строкової військової служби під час дії воєнного стану.

Натомість права на відстрочку від призову можуть бути позбавлені державні службовці, працівники Бюро економічної безпеки України, Державної виконавчої служби України та прокуратури/

Серед інших нововведень варто відзначити наступні:

 1. Вік призову знижується з 27 до 25 років.
 2. Виклик до військового комісаріату може бути відправлений через електронний кабінет призовника або на електронну пошту.
 3. Військовослужбовці, які були звільнені з полону, отримують право на 90 днів відпустки зі збереженням фінансових виплат.
 4. Строкова служба як вид військової служби скасовується, а всі військовослужбовці строкової служби будуть звільнені у запас.
 5. Вводиться базова загальновійськова підготовка тривалістю до трьох місяців для всіх громадян віком від 18 до 25 років у всіх навчальних закладах.
 6. Національній поліції надаються повноваження для участі в мобілізаційних заходах.
 7. Встановлюються обмеження для осіб, які ухиляються від військового обліку та служби.
 8. Чоловіки від 18 до 60 років, які перебувають за кордоном, мають можливість оформити паспорт України за наявності військово-облікових документів.
10378

ВАЖЛИВО. На даний момент це лище законопроект, він може зазнати змін під час розгляду у Верховній Раді.

Підписуйтесь на Акцент в
26.12.2023 10:12


Об Авторе

Александр Чубукин