Новини, Популярне, Суспільство, Фото-відео

Навчання на глибині 7 метрів: як виглядає зсередини перша підземна школа в Запоріжжі (ФОТОРЕПОРТАЖ)

Навчання на глибині 7 метрів: як виглядає зсередини перша підземна школа в Запоріжжі (ФОТОРЕПОРТАЖ)
15.12.2024 18:01

У Запоріжжі минулого тижня відкрилася перша підземна школа. У перший день роботи її відвідав президент Володимир Зеленський, який приїжджав до міста.

Журналісти Акценту дізналися, скільки коштувало будівництво школи, як навчаються діти й як виглядає навчальний простір під землею.

Про школу

Школа знаходиться на глибині 7 метрів під землею. Підлога становить 80 см бетону, верхня плита — 60 см бетону, далі стяжка і 2-3 метри грунту. Стеля в приміщеннях становить 230-240 см. Всього для будівництва було використано приблизно 1100 кубів бетону.

Для багатьох батьків у Запоріжжі було важливим питання відновлення освітнього процесу офлайн у Запоріжжі. Якби ми це не вирішили, відтік молодих сімей був би ще більший. На 1-ше березня вже 17 закладів на Запоріжжі навчалися в школах, але не в обласному центрі. На сьогодні 130 шкіл по Запорізькій області проводять навчання в офлайн режимі. Безпека є пріоритетом, тому все навчання відбувається в укритті. Це перша в Запорізькій області повноцінна підземна школа. 90% відомих видів озброєння, які використовує ворог, вона може витримати, — розповів очільник Запорізької ОВА Іван Федоров.

Федоров розповів, що модель влаштування шкіл-укриттів частково запозичена у фінляндських укриттів, де до цивільної безпеки ставляться досить серйозно. Типовий проєкт школи розробили міжнародні партнери й допомогли укомплектувати школу, ремонтувати укриття.

113 мільйонів гривень — кошторисна документація, на яку підписано догорів з підрядником. 80% отримали за субвенцію МОН і 20% гроші обласного й міського бюджетів. Почали будівництво в червні і закінчили 11 грудня.

У підземному навчальному закладі навчатимуться діти зі школи №88. Окрім цього, у директора школи вже є заяви від учнів інших шкіл, які хочуть вчитися офлайн.

Тут сформовані всі умови для навчання дітей. Всього тут 16 аудиторій. Проєктом передбачено навчання 500 дітей в одну зміну — на день 1000 дітей у дві зміни. Наразі в нашій школі 654 дитини, з них у місті перебуває 436 дітей, більше 80% побували в школі. Зараз тестуємо навчання в приміщеннях, щоб повноцінно організувати навчання. З 1 січня ми починаємо повноцінну роботу з понеділка по п’ятницю. Будуть навчатися всі класи — з 1 по 9. У другу зміну буде працювати група продовженого дня, дитячий садочок, який знаходиться поруч, будемо також запрошувати інші школи проводити тут заходи, якщо залишиться час. Після війни ми зможемо прибрати стіни й зробити простір для естетичного й спортивного спілкування й проведення гуртків, — розповіла Златова Людмила Іванівна, директор Запорізької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №88 Запорізької міської ради Запорізької області.

Також у школ є теплі поли — 30 см полістеролу, вентиляція, пожежна сигналізація, камери відеоспостреження для охорони, медпункт, ігрові куточки. Школа оснащена живленням від генератора. Оскільки під землею немає зв’язку по всьому закладу працює вай-фай. Також для дітей організовано харчування — повноцінний обід для першої зміни.

Що кажуть батьки?

Катерина має двох дітей — одна дитина в першому класі, інша — в п’ятому. Жінка каже, що було складно поєднувати роботу й навчання дітей вдома, однак з відкриттям школи, з’явилися нові можливості:

Ми навчалися онлайн. Тепер у нас є безпечна школа, тому я не боюся відпускати сюди дитину. Це безпечніше, ніж вона буде вчитися вдома офлайн. Також важливо, що донька буде спілкуватися як з вчителями, так і з однокласниками, це шанс повернутися до нормального життя, — говорить Катерина.

Її донька також розповіла, що дуже чекала на відкриття школи:

До школи дуже хочеться — сісти за парти, працювати за планшетами, спілкуватися. Сумувала за вчителями й однокласниками, — ділиться школярка Анастасія, яка навчається в 5-му класі.

Ще одна мама поділилися, своїми враженнями від школи.

У мене тут навчається донька в 3-му класі. Віддає дитину в школу з легкою душею, бо знаю, що тут безпечніше, ніж вдома. В онлайн-форматі було складно навчатися, особливо з відключеннями світла, інтернетом. Складно було й психологічно, адже дитина не спілкувалася з однокласниками. Дитина не бачила ні школи, ні парти. ні дошки, навіть вчительку не одразу впізнала, коли ми прийшли на урок. Донька дуже зраділа, коли перший раз прийшла. На онлайні вона інколи не розуміла чогось, чи не встигала, а зараз може підняти руку й запитати вчительку, — розповіла Маргарита Новікова.

На якому етапі будівництво інших підземних шкіл?

Всього у Запорізькій області знаходяться приблизно 60 тисяч школярів. Сьогодні щодня 10 тисяч учнів ходять до школи кожного дня (без урахування підземної школи).

Всього в Запорізькій області цього року запланували будівництво 11 підземних шкіл. До кінця року планується завершити повністю 4 з них. Повноцінний навчальний процес у них розпочнеться в січні.

Також Федоров розповів, що не всі школи будуть однакового розміру.

Типовий проєкт підземної школи на 1300 кв.м. коштує 110-115 мільйонів гривень, може відрізнятися через геодезію, наявність підземних вод тощо. Є одна школа на Пісках, там довелося робити свайне поле, а потім тільки починати будівництво. Також є школи, які менші за площею. Наприклад, в Петрополі Широківської громади ми будуємо школу на 200 дітей в Люцерні Михайлівської громади — на 150 дітей. Там кошторисна вартість менша. 10% фінансує обласний бюджет, а міська громада 30%, — розповів Федоров.

Повноцінні підземні школи на 1000 осіб будують у Балабине (Кушугумська громада), Вільнянську, в Запоріжжі.

Школа в Комишувасі залишається під питанням. Є кошти, але за словами очільника ЗОВА, «з цього будівнитцва медіа можуть зробити некоректні оцінки», а адміністрація не хоче робити будівництво «токсичним». Як варіант, дітей з Комишувахи зможуть возити до школи в іншому населеному пункті.

Подписывайтесь на Акцент в
15.12.2024 18:01


Об Авторе

Ира Крамаренко