Новини, Суспільство, Экология

Названо найбільш забруднені райони Запоріжжя: як і чому у місті погіршилася якість повітря

Названо найбільш забруднені райони Запоріжжя: як і чому у місті погіршилася якість повітря
11.10.2023 14:09

У середу, 11 жовтня, в офіційному Медіацентрі при ОДА відбувся брифінг щодо стану атмосферного повітря в Запорізькій області: так, за останній рік рівень забруднення повітря виріс на 17%.

Кореспондент Акцента побував на заході: там назвали найбільш забруднені райони Запоріжжя, описали загальну ситуацію з чистотою атмосферного повітря у місті та пояснили, як контролюється кількість викидів на підприємствах. Подробиці — у нашому репортажі.

Учасниками брифінгу були директор департаменту захисту довкілля облдержадміністрації Антон Петрухін та заступниця генерального директора з впровадження системи управління якістю лабораторних досліджень ДУ «ЗАПОРІЗЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ» Ольга Гаврікова.

Учасники брифінгу. Фото: Акцент.

За словами Ольги Гаврікової, у атмосферному повітрі міста наявна велика кількість забруднюючих речовин, в основному — антропогенного похоження: промислові викиди, які утворюють забруднюючі речовини та вкидаються в атмосферне повітря. Наразі здійснюється моніторинг, який носить плановий характери, а також — досліджень у відповідь на звернення громадян.

Якою є якість атмосферного повітря у Запоріжжі?

За словами заступниці гендиректора, протягом дев’яти місяців було відібрано 2595 проб атмосферного повітря та проведено 10,5 тисяч досліджень загалом. Відсоток відхилень у цьому році збільшевся і склав 17,4% — для порівняння, за дев’ять місяців минулого року він дорівнював 16%.

На брифінгу було названо найбільш забруднені райони міста Запоріжжя:

 • Заводський район — 76% нестандартних проб;
 • Шевченківський район — 56%;
 • Вознесенівський район — 36%;
 • Дніпровський район — 23%;
 • Олександрівський — майже 30%;
 • Комунарський — 13%;
 • Хортицький район — відхилень від нормативів не реєструвалося.

Були названі також речовини, які складають забруднення атмосферного повітря Запоріжжя у 2023 році:

 1. сірковуглець — майже 43%;
 2. сірководень – 24%;
 3. аміак – 4%;
 4. формальдегід – 11%;
 5. озон середньодобовий – 55%;
 6. фенол – майже 20%;
 7. пил загальний – 4%.

Також, відсоток забруднення повітря влітку 2023 року складав майже 40%, що обумовлено «як складними метереологічними умовами розсіювання забруднюючих речовин, так і ситуацією, в якій знаходиться промвузел міста Запоріжжя». 

За перше ж півріччя було розглянуто майже тисячу звернень жителів щодо забруднення повітря, а найбільша кількість скарг надходила з Шевченкіського району (354) та Заводського з Вознесенівським.

Ольга Гаврікова. Фото: Акцент.

Як контролюють кількість викидів на підприємствах Запоріжжя?

За словами Антона Петрухіна, не дивлячись на зменшення темпів роботи підприємств внаслідок повномасштабного вторгнення рівень забрудненості не змінився: це відбувається через відсутність впровадження проєктів для зменшення викидів, а підприємства обумовлюють це воєнним станом.

Він додав, що з моменту впровадження стану «жодне підприємство не перевірялося» та наголосив на потребі впровадження на кожному підприємстві програми поетапного зниження викидів, яка наразі розробляється та яку приймає Запорізька міська рада: вона передбачає їх планову та комплексну модернізацію.

Антон Петрухін. Фото: Акцент.

Водночас, підприємстсва не можуть відмовитися від впровадження програми зменшення викидів, тому що обов’язковість виконання цих вимог встановлені законом, а не виконання не дозволить їм працювати в межах законодавства країни, додав представник ОВА у відповідь на питання журналістів.

Після того, як програму прийме міськрада, «підприємтсва будуть забов’язані її виконувати» та надавати щорічний звітуват. Додатково програму прийматиме і Запорізька облрада.

«Обласна програма буде включати в себе заклади, які передбачені міської програмою. Таким чином, ми зможемо робити подвійний контроль виконання і на рівні Запорізької міської ради, і на рівні Запорізької обласної адміністрації», — пояснив Антон Петрухін.

Побачити інші світлини з брифінгу можна нижче.

Фото: Акцент.

Як раніше інформував Акцент, 10 жовтня у «Незламному Хабі» Запоріжжя Нацполіція провела практичний семінар щодо організації розслідування воєнних злочинів РФ: там показали залишки ракет, якими країна-агресорка рік тому, у 2022 році, атакувала житлові будинки міста та області. Правоохоронці прокоментували наслідки минулорічних ударів окупантів та розповіли про особливості зброї ворога.

Підписуйтесь на Акцент в
11.10.2023 14:09


Об Авторе

Александр Коваль