Рік єдності та спільної роботи: підсумки роботи Платформи «Ми – Запоріжжя»

Платформа взаємодії «Ми – Запоріжжя», яка трансформувалася з “Запорізької платформи співпраці та розвитку 2024”, об’єднує зусилля для відновлення, допомоги силам оборони, розвитку освіти, енергетичної стійкості, підтримки бізнесу, медицини, ветеранської політики та міжнародної співпраці. 

Журналісти «Акценту» дізналися, яких результатів вдалося досягти у ключових напрямках.

На платформі «МИ – ЗАПОРІЖЖЯ. Захищаємо. Будуємо. Перемагаємо» начальник Запорізької обласної військової адміністрації Іван Федоров представив результати роботи за 2024 рік, підбивши підсумки та окресливши плани на майбутнє. 

Місто не лише продовжує працювати, а й залишається одним із лідерів у фінансуванні Сил оборони. Створений у Запоріжжі гуманітарний хаб став прикладом для інших областей, які зараз активно переймають цей досвід. За підтримки західних та центральних регіонів України, Запоріжжя продовжує ефективно наповнювати місцевий бюджет та забезпечувати необхідну підтримку нашим захисникам.

Зміцнення оборони

За рік на Запоріжжі вдалося кардинально зміцнити оборонні рубежі. З восьми опорних пунктів, створених на початку, їх кількість зросла до 500. Це суттєво підвищило безпеку як військових, так і цивільних, які переміщуються через регіон. Відновлено та посилено лінію оборони від Оріхова до Запоріжжя. Завдяки спільним зусиллям інженерних військ, ДССТ та підрядників, створено кругову оборону навколо ключових міст: Гуляйполя, Оріхова, Комишувахи, Вільнянська, а також кілька ліній оборони навколо Запоріжжя. 

За останній рік Запоріжжя продемонструвало надзвичайну підтримку Сил оборони, ставши лідером серед регіонів України за обсягом виділених коштів – 2,2 мільярда гривень. Вдалося вдесятеро посилити мобільні вогневі групи, що забезпечує кращий захист цивільного населення та критичної інфраструктури.

Запорізька область має друге місце по системі “Прозоро” по частині закупівлі систем РЕБ для військових. І особливо ми пишаємось третім місцем: Запорізька область по системі “Прозоро” має третє місце за закупівлею дронів в державі Україна, – розповів голова Запорізької ОВА.

Безпека цивільних

Вперше за три роки в найбільш постраждалих районах міста з’явилися мобільні укриття, а в одній з громад Запорізької області побудовано Центр безпеки для співробітників поліції та ДСНС, що значно підвищить рівень безпеки для жителів прифронтового регіону. Завдяки міжнародній співпраці, планується значно збільшити потужність енергетичної системи області, включаючи будівництво автономних джерел живлення для критичної інфраструктури, таких як лікарні та водонапірні станції.

Відбудова та компенсації

Протягом останнього року в Запоріжжі активно розв’язувати житлові питання: добудовано п’ять будинків, куди вже заселяються мешканці, а також запроваджено практику видачі сертифікатів на компенсацію за зруйноване житло, яке не підлягає відновленню, – чотири будинки вже отримали такі сертифікати. Зокрема, мешканці будинку на вулиці Зестафонській, 8, який постраждав ще в перший рік війни, отримали сертифікати на придбання нових квартир, і 28 з 72 осіб вже скористалися цією можливістю. Крім того, два під’їзди цього будинку відновлюються, і планується завершити роботи до кінця року.

Підтримка освітян та вищої освіти

У центрі уваги влади – дошкільні, шкільні, професійні та вищі навчальні заклади. Кількість шкіл, що працюють у змішаному форматі, зросла з 26 до 142, а кількість учнів – з 5 тисяч до 35. Відновлено проведення шкільних олімпіад, у яких взяли участь вже 1 000 учнів. Триває робота над покращенням шкільного харчування, і до 1 вересня 2025 року планується створити повноцінну систему здорового харчування. Освітянам Запорізької області запровадили 25% надбавку до зарплати, що склало 60 мільйонів гривень для 5 тисяч вчителів, і ця практика вже була поширена на всю Україну з 1 січня 2025 року. 

Реабілітація та соціальна підтримка ветеранів

У Запоріжжі активно розвивається ветеранська політика, спрямована на всебічну підтримку захисників. Окрім фінансової та соціальної допомоги, особлива увага приділяється медичній реабілітації. У кожній міській лікарні функціонують відділення реабілітації, де вже понад 11 тисяч ветеранів отримали необхідні послуги.

При місті і при області були створені дорадчі органи, координаційна рада сімей загиблих, координаційна рад комунікація з ветеранськими організаціями, де ми в ручному режимі намагаємося вирішити питання наших ветеранів, – додав Іван Федоров.

Йде робота  над створенням ветеранського простору “Ветеран PRO” – інноваційного центру, який стане взірцем для всієї України. Спроєктований з урахуванням найкращих світових стандартів, він надаватиме ветеранам комплексні послуги, сприяючи їхній соціальній адаптації та відчуттю гідності. Мета – відкрити цей центр вже у поточному році.

Модернізація медичної галузі 

Запорізький регіон активно працює над модернізацією медичної галузі, роблячи акцент на впровадженні сучасних технологій та методів лікування. За останній рік понад 20 тисяч мешканців отримали послуги реабілітації в п’яти лікарнях. В обласній лікарні, розташованій за 20 км від лінії фронту, проведено 11 трансплантацій нирок, 2 трансплантації серця та 2 мультиорганні забори. Вперше в Україні в Запорізькій області впроваджено практику онкоскринінгу, в рамках якого за минулий рік протестовано 7600 мешканців Запоріжжя, у 6 з яких виявлено онкологічні захворювання. На 2025 рік заплановано створення медичних закладів європейського рівня: будівництво багатопрофільного поліклініко-діагностичного центру, ремонт та реконструкція кількох лікарень, а також будівництво нового хірургічного корпусу з укриттям для дитячої обласної лікарні.

Зустріч стала важливим кроком для координації зусиль різних секторів суспільства та визначення пріоритетів розвитку регіону в умовах воєнного стану.

Катерина Касімова
Редактор