Новини, Суспільство, Фото-відео, Эксклюзив

“Створюю історичну спадщину, яку зможемо передати наступним поколінням”: запорізька майстриня робить етнічні українські прикраси з бісеру

“Створюю історичну спадщину, яку зможемо передати наступним поколінням”: запорізька майстриня робить етнічні українські прикраси з бісеру
27.11.2023 18:13

Українська культура посіла надважливе місце в серцях українців після початку повномасштабного вторгнення. Багато українців почали втілювати свою любов та шану до української історії через мистецтво. І однією серед мистикинь, які відроджують етнічну культуру стала Марія Житник.

Бісер за бісером юна 17-ти річна майстриня створює на дерев’яному верстаті традиційні українські прикраси — ґердани, силянки та браслети, які в старину носили українці. На питання, чому вона обрала створювати саме українські етнічні прикраси Марія відповіла коротко і серйозно: 

“Я обрала етніку, бо я зрозуміла, що через історію в більшості немає родинних прикрас, одягу. Тому, таким чином, створюю історичну спадщину, яку ми зможемо передати наступним поколінням”.

Силянки
Етнічний браслет

Вперше ідея створювати етнічні аксесуари в неї виникла в серпні 2022 року. Тоді вона була в запорізькому селі в гостях у бабусі та дідуся. У вільний час вона передивлялася відео, поки не побачила закарпатську майстриню, що робила традиційні прикраси. Зелена силянка покорила Марію та вона вирішила почати створювати українську етніку з бісеру.  

За один день її дідусь зробив верстат для бісероплетіння і Марія присвятила себе вивченню української спадщини та технік створення традиційних аксесуарів. Ще з уроків історії майстриню зачепило, що в України завжди намагалися відібрати культуру та історію — це стало однією з її причин розвивати інтерес до українського хоч через етнічне вбрання. 


Майстриня з бісероплетіння Марія Житник

Марія робить багато аксесуарів з бісеру за стародавніми схемами та намагається вкладати закодовані сенси в кожну прикрасу через колір, щоб як і в традиційні елементи українського вбрання вони виконували не лише декоративну функцію, але і захисну. 

“Я знаю про те що кольори мають сенс та захисну функцію, тому прикраси які виконані в українських орнаментах я не змінюю, адже орнамент має закодований сенс. Я роблю браслети з закодованим ім’ям і в таких браслетах використовую 3 основні кольори: чорний, червоний і білий”

Однак, вона намагається також і осучаснювати прикраси. Тому в деяких її витворах можна помітити різноманітні кольори і вже сучасніші сенси, наприклад патріотичні сюжети. В майбутньому майстриня з бісеру хотіла б вплітати в ґердани, силянки та браслети різні цікаві малюнки або навіть назви книг. Але при цьому залишатися вірною етніці. 

Осучаснене намисто

Процес створення прикрас не з легких. Марія каже, що один середній за складністю браслет забирає 13 годин, а ґердан — декілька днів або навіть тижнів. Та попри це майстриня тішиться своїй роботі, бо вона дає їй змогу відпочити від труднощів навчання та радувати людей українськими витворами.

“Бісероплетіння — це відпочинок, а також можливість втілювати свої ідеї. І радувати людей яскравими українськими, сучасними та етнічними прикрасами”

Своєю роботою Марія ділиться з усіма в своєму акаунті zika_beads в Instagram. Кожен бажаючий може придбати етнічну прикрасу в будь-яких кольорах. 

“Роблячи прикраси я отримую задоволення, але якщо за задоволення я ще буду отримувати гроші це взагалі супер, я би сказала це дуже приємний бонус”

Майстриня розповідає, що колись би хотіла створювати й інші традиційні прикраси — коралі, зґарди, дукати, але поки її серце повністю захопив бісер. Ще однією творчою віддушиною для Марії стала фотографією. Каже, що займається фотографуванням вже близько 4 років — фотоапарат став дуже важливою частиною її життя. Навіть в її світлинах часто трапляються історичні сюжети та українські краєвиди. Натхненням для всієї її творчості є Україна. 

Свято Дажбога. Авторка: Марія Житник

“Кожен має вивчати і знати свою культуру, адже це невід’ємна частина життя. Наша культура виділяє нас серед інших. Тим паче в нас хотіли забрати цю культуру, тому ми маємо відроджувати її”.  

Авторка: Вероніка Христіч

Підписуйтесь на Акцент в


27.11.2023 18:13


Об Авторе

Вероніка Христіч