12 грудня у Запоріжжі громадська організація “РАЗОМ. UA” відкрила перший у місті однойменний ветеранський хаб.
Як це було — дивіться у репортажі Акценту.
Простір створили ветерани та чинні військовослужбовці, а сама організація існує три місяці. Тут надаватимуться різні послуги для ветеранів та для сімей загиблих, полонених та безвісті пропалих. Засновником організації є Ігор Ілюшкін, він був командиром розвідувальної роти 38-ї окремої бригади морської походи, отримав два поранення і за станом здоров’я звільнений зі служби.
Наразі тут діють послуги з фізичної та психологічної реабілітації, з юридичної допомоги та патріотичного виховання молоді.
Це суто ветеранська організація, тут суто хлопці, котрі повернулися з війни та ті, хто знаходяться на війні. За три місяці ми зробили все, що могли. Основне й найперше, що ми зробили — юридичний штаб, бо я бачив, що всі хлопці із цими випадками стикалися. У нас юридичний колапс, на жаль,
— розповів засновник Ігор Ілюшкін.
У юридичному штабі наразі працюють два адвоката та три юриста. У ньому найбільша потреба, зараз завантажено 300% у роботу, більше 500 питань, які треба вирішити. За словами Ігоря Ілюшкіна, кожне питання індивідуальне і потребує різного періоду часу для вирішення. Найголовнішим завданням він бачить визначення найбільш проблемних питань та причини їх появи.
Найголовніше структурувати питання, визначити найбільш проблемні моменти та причини чому вони з’являються. А потім донести це до влади, щоб виробити єдиний план їх вирішення.
Простір відвідав чинний військовослужбовець, полковник, тричі народний депутат Сергій Рудик. Він наголосив на важливості відкриття ветеранського хабу:
Кожен з нас, будучи юнаком чи школярем, пам’ятає як ми собі уявляли ветеранів — це сиві люди поважного віку. Сьогодні ж маємо багато молодих хлопців і дівчат, які воюють, але в більшості це (ред. ветерани) демобілізовані люди, які за станом здоров’я не можуть служити. Проте вони можуть весь свій досвід та потенціал передати людям, які дійсно цього потребують. В першу чергу це родини загиблих та пропалих безвісті, ті, хто зараз потребують найбільше уваги.
У реабілітаційному центрі є 3 реабілітолога. Засновник наголосив, що запит на це дуже великий. Також він вважає, що дуже важливо знаходження центрів саме у Запоріжжі, щоб ветерани не їхали на захід України.
Реабілітацію зробили на тому рівні, на якому змогли. Ми розуміємо, що ні одна громадська організація не зможе зробити ту реабілітацію, яку потребують всі, бо масштаб і потреби дуже великі. Ми сподіваємося, що влада буде допомагати та прислуховуватися до запитів хлопців.
Засновник організації розповів, що багато ветеранів не погоджують на реабілітацію, хоч їм часто це пропонують. Тому для нього найважливіше визначити найбільш проблемні питання цих людей, їхній стан та настрої після повернення, їхній супровід у реабілітації. На його думку, точково допомогти всім не вийде, тож треба виробляти єдиний механізм для вирішення найскладніших проблем.
Ігор Ілюшкін також зазначив про важливість напрямку патріотичного виховання дітей. Із ними працюють 8 ветеранів.
Ми повинні негайно сформувати міцне патріотичне виховання, наповнити дітей ідеологією, щоб вони розуміли хто вони. А ще працювати з їхніми батьками. Треба знайти відповідне приміщення, але вже є заняття. В основному, з дітьми спортсменами, бо у спорті активна молодь і через цей спорт ми доносимо до них нашу ідентичність. А ще з молоддю проводимо змагання спортивні на честь загиблих Запорізької області, щоб діти через це проходили і розуміли.
Також у просторі є окреме приміщення для родин військовослужбовців.
Найбільше переживаємо за родин ветеранів та загиблих, полонений та безвісті пропалих. Серед родин загиблих є активні члени нашої спільноти, але повністю ми їх ніколи не зрозуміємо, бо ми живі повернулися. Так само і вони нас не зрозуміють, але ми надали місце для їхньої роботи, ми будемо разом і це дуже важливо для нашої взаємодії.
Простір також веде комунікацію із ветеранськими хабами з різних міст. Зокрема, на зустрічі був Олександр Голопотелюк, голова Правління ГО VETERANS HUB ODESA. Він розповів, що запит на такі місця дуже великий і він радий, що у Запоріжжі зʼявився цей хаб:
Я дуже радий що у Запоріжжі відкрився такий ветеранський простір, бо у цьому справді є велика потреба. Я багато моніторю інформації по Україні і це потреба кожної громади, від великого міста до маленького. Ми повинні готуватися до всіх викликів і робити це гуртом, бо ні одна громадська організація, ні органи державної влади або місцевого самоврядування по окремості цього не зроблять. Тому треба єднатися, наша організація існує 5 років і ми з радістю будемо ділитися своїм досвідом та комунікувати.