Війна, Новини, Суспільство, Україна, Фото-відео, Эксклюзив

В Оріхові подружжя щодня рятує сотні життів під обстрілами: відео та фоторепортаж

В Оріхові подружжя щодня рятує сотні життів під обстрілами: відео та фоторепортаж
25.09.2022 14:10

Оріхів — місто на Запоріжжі, яке Росія цинічно нищить з початку повномасштабного вторгнення. Більшість місцевих жителів евакуювалися до безпечних куточків країни, але є ті, хто залишилися, щоб допомогти рідному місту попри великий ризик для життя.

Небайдужий місцевий житель Стас Франк (посилання на сторінку) та його дружина Альона вже близько чотирьох місяців щодня годують покинутих тварин по всьому місту. Часто такі виїзди проходять під час ворожих обстрілів. Готувати смачненьке доводиться до пізньої ночі.

Кореспондент «Акцента» разом подружжям рятівників чотирилапих проїхав майже весь маршрут годувань. Як це відбувається, дивіться у нашому фоторепортажі.

На початку нашої зустрічі Стас Франк показав нам денну норму каш та кормів. Це десятки кілограмів їжі для тварин: величезні каструлі перевозять у багажнику та на місці, де зазвичай знаходяться задні сидіння. Стас каже, що така кількість ласощів допомогає щодня годувати щонайменше 150 тварин. Свою справу пара робить без жодних вихідних. Доводиться лише виїжджати у бік Запоріжжя за паливом, крупою, кормом та необхіднім для оріхівців, які залишилися у місті.

Підтримують таку діяльність гривнею або іншою допомогою місцеві мешканці або просто небайдужі громадяни або профільні організації, які бачать щоденну роботу. Більшість коштів витрачаються на паливо. У популяризації доброї справи допомагає Альона, яка не тільки годує тварин, а й фіксує все на камеру мобільного. У подружжя чи не щодня виходять фотозвіти з десятками знімків.

Тварин годують фактично під звуки «прильотів». В Оріхові, нажаль, до них звикли. Під час нашого репортажу звуки падіння снарядів було чутно десь за кілометр, за оцінкою Стаса.

«Ми спочатку спостерігаємо та уважно слухаємо, чи не прилітає у місцевість, де ми годуємо. Якщо прилітає, перечікуємо, їдемо у іншу місцевість, а потім повертаємося. Але все одно, ніколи не знаєш, що буде у наступну хвилину» — зауважує чоловік.

Стас нас застерігає, каже уважно слухати його. Якщо ворожі снаряди падають поряд — лягати на землю. Ні в якому разі не слід намагатися втекти. Головне у такі секунди — зберігати холодну голову.

Тварини безмежно вдячні своїм рятівникам. Навіть грізні породи собак під час зустрічі зі Стасом та Альоною перетворюються на привітних пухнастиків, які часто спочатку вітаються, кидаються в обійми, а вже потім їдять. Багато тварин за час війни дали потомство. Серед тих, кого годують, дуже багато цуценят та кошенят. Вони вже знають, де зупиняється автівка Стаса, і коли чують двигун, поспішають на сніданок.

Але не кожна зупинка на шляху приносить позитив: тварини часто гинуть під обстрілами, отримують контузію або навіть вмирають від отрути. На деяких вулицях пухнастиків значно меньше, ніж було ще кілька тижнів тому. Контужені та поранені уламками тварини зустрічалися нам усюди.

«Контужену тварину визначити легко. Її поведінка непередбачувана. Вона то дружелюбна, то агресивна. Настрій змінюється дуже швидко. Вона починає гірше орієнтуватися на місцевості. Змінюється навіть шерсть» — озвучила свої спостереження Альона.

Багато з оріхівців тримають зв’язок зі Стасом, прохають годувати їхніх тварин, дають ключі від двору. Чоловік каже, що допомога завжди добровільна. Він не перевіряє, від кого надходять кошти. Гроші — це інструмент, який він використовує для досягнення мети.

«Часто-густо люди соромляться сказати, що залишили тварину. Це найгірше, що може статися. Ми повинні знати, де вона знаходиться. Телефонуйте, попереджайте, у цьому немає нічого поганого. Головне, щоб тваринка жила. Часто, до речі, випускають на вулицю агресивних собак, так теж робити не слід. Ми знаходили трупи тварин, яких розривали собаки. Якщо ваша тварина соціалізована — так робити можна, але краще залишити її у дворі і зателефонувати нам» — розповідає Стас.

Ми запитали Стаса, як йому вдається підтримувати оптимізм, щодня спостерігаючи руйнування рідного міста. Чоловік вказав рукою на собаку, яка з великим апетитом їла та махала хвостом.

«Ось коли бачиш таке, їхню реакцію та вдячність, з’являються нові сили. Після цих очей неможливо зупинитися… А хто це буде робити?» — каже Стас. Чоловік зауважує, що така допомога тваринам була б неможлива, якби сотні людей не допомагали йому. У цьому, доречі, його головний меседж до суспільства: «Годі сваритися між собою. Спільно, по дрібницям, можна робити великі справи«.

Стас під час щоденних об’їздів Оріхова збирає уламки від снарядів, залишки ракет. Каже, що у нього вже велика «колекція» таких «подарунків» від росіян. Після перемоги України чоловік мріє зібрати з них величезний монумент на згадку для майбутніх поколінь про страшні часи.

Підтримати діяльність Стаса та Альони — 4441114423371291.

У найближчі дні на нашому сайті буде опубліковано великий фоторепортаж про збройну агресію Росії проти жителів Оріхова. Не пропустіть.

Фото та текст — Ігорь Гур’єв

Підписуйтесь на Акцент в
25.09.2022 14:10


Об Авторе

Игорь Гурьев