Замах на волонтера-дроновиробника в Запоріжжі: слідство розкрило роль агентів ФСБ

У червні 2024 року Запоріжжя опинилося в епіцентрі подій. Мішенню став волонтер і майбутній стратег «Центру досліджень безпілотних систем» Рудольф Акопян — людина, причетна до розробки БПЛА, які сьогодні боронять українське небо. Через рік після невдалого замаху слідство розкрило подробиці справи, яка досі викликає подив і запитання. Про це пише ЗЦР.

Від Telegram до вибухівки: хто стоїть за спробою вбивства

За даними слідства, організатор замаху — Михайло Дорожко. Ще з літа 2023 року він перебував на зв’язку з куратором ФСБ, який ховався за ніком vavilon у Telegram. У справу було втягнуто і його знайомого Артема Михайлюка. Обоє жили в Запоріжжі, один — з політичним минулим, інший — із пристроями мав справу не гірше за інженера.

Хоча куратор з ФСБ був постійно на зв’язку, завдання з ліквідації надійшло лише у квітні 2024 року. До того моменту — мовчання. Що робили агентурні “сплячі осередки” до отримання наказу — залишається за кадром.

Вибухівка, пікап і чекання: замах, що провалився

Схему стеження за Акопяном організували ретельно: автомобіль волонтера відстежували через GPS-трекер. Його, згідно з матеріалами справи, придбав і передав виконавцям фігурант іншого гучного провадження — Геннадій Борисов. Разом з Віктором Пузановим із «Мотор Січі» його судять за наведення ракет на підприємство.

Дорожко заховав вибуховий пристрій у посадці між мікрорайоном Космічний і Дослідною станцією. 9 червня він встановив вибухівку під пікапом Dodge RAM, який належав Акопяну. Планував активувати пристрій на ранок — щойно жертва сіла б у машину. Але оперативники вже були напоготові. Його затримали просто біля автівки.

Люди при посадах: хто допомагав зсередини

Фігуранти справи не були випадковими перехожими. Михайло Дорожко — колишній член міської виборчої комісії від «Слуги народу». Призначення датоване груднем 2023 року — вже після його контактів з ФСБ. У ЦВК підтверджують, що це саме та людина.

Його колеги згадують про нього без ентузіазму — мовляв, людина випадкова, не особливо компетентна. Після червня 2024-го Дорожка більше в комісії не бачили. Через 10 днів після його затримання ЦВК оприлюднила постанову про заміну представника.

А от Борисов на момент затримання працював у дитячому будинку «Сонечко» заступником головлікаря з господарських питань. До цього — в структурі ЖКГ міськради. Його маршрут — від чиновницького крісла до справи про шпигунство — виглядає не менш дивно, ніж вся історія в цілому.

Хто ж такий Рудольф Акопян?

На момент замаху Акопян був волонтером, хоч і тісно співпрацював із фахівцями ТОВ «Центр досліджень безпілотних систем». Сьогодні він офіційно працює в компанії, яка виробляє бойові БПЛА «Генерал Черешня». У 2024 році підприємство отримало 653 мільйони гривень державного фінансування.

Акопян написав у соцмережах такий пост-подяку:

Яна Учаева
Редактор