Здоров’я, Новини, Суспільство, Экология

Запоріжцям пояснили, як спалювання листя впливає на здоров’я та екологію

Запоріжцям пояснили, як спалювання листя впливає на здоров’я та екологію
16.11.2023 16:01

За 9 місяців вміст забруднюючих речовин у повітрі Запоріжжя перевищив норму майже на 17,5%. Головним чинником забруднення є промислові підприємства. Однак, додаткову шкоду атмосферному повітрю несуть і мешканці міста, які спалюють осіннє листя.

Завідуючий відділу моніторингу та реагування на небезпеки ДУ “ЗОЦКПХ” МОЗ України Євген Тулушев розповів, як паління листя насправді псує наше довкілля.

“При спалюванні листя в атмосферне повітря виділяються шкідливі речовини, такі як пил, окиси азоту, чадний газ, важкі метали і ряд канцерогенних сполук”, — розповідає Євген Тулушев. В промислових зонах кілограм листя накопичує безліч небезпечних елементів — приблизно 100 міліграмів сірки, 6 мгм алюмінію, 20 мгм свинцю та 150 мгм титану. Так, одна тонна тліючого листя трави або гілля виділяє понад 30 кілограмів оксиду чадного газу, який легко зв’язується з гемоглобіном крові і блокує доставку кисню до тканин організму.

Євген Тулушев

Через це погіршується імунітет людини, посилюється негативний перебіг хронічних захворювань та загострюються прояви респіраторних хвороб. Найбільш вразливими до диму від паління сухостою, за словами Євгена Тулушева, є діти, люди літнього віку та люди із хворобами серця або бронхітами. Дим складається із дрібних забруднених часток, які досягають найглибших ділянок легень і залишаються там на місяці чи роки. Це може викликати алергічні реакції та приступи астми.

Зокрема, паління загрозливе і для самої природи. З листям згорають корисні комахи, наприклад сонечка, знищується насіння, коріння трав’янистих рослин і нижні частини дерев чи кущів. Крім того, листя, що палає, збіднює грунт та збільшує його промерзання а 2-4 рази через руйнування грунтового покриву.

Позбуватися зів’ялого листя можна шляхом компостування. Така альтернатива не завдає шкоди здоров’ю та довкіллю. Навпаки — компост можна використовувати як добриво, яке може покращити температурний режим грунту та зволожувати рослини в найспекотніші дні.

Нагааємо, що спалення листя заборонено. Раніше ми повідомляли, що за порушення накладаються штрафи від 3 до 150 тисяч гривень.

Авторка: Вероніка Христіч

16.11.2023 16:01


Об Авторе

Ира Крамаренко