На жаль, статистика невтішна, адже кожного року під час опалювального сезону в Запоріжжі фіксують загоряння в багатоповерхових будинках чи приватних домогосподарствах. Минулого року через пожежі загинули 32 особи.
Як вберегтися і безпечне використовувати побутові прилади, генератори й пічне опалення, нагадали в ДСНС, передає Акцент.
Загалом впродовж минулого опалювального сезону у період з 1 жовтня 2023 року по 31 березня 2024 року на підконтрольній території Запорізької області виникло 1447 пожеж, в результаті яких загинуло 32 особи, з них 1 дитина, травмовано 13 осіб. Зважаючи на вкрай невтішну статистику, рятувальники закликають громадян неухильно дотримуватися правил користування альтернативними видами обігріву та генераторами. Адже їх ігнорування може коштувати вашого життя і ваших рідних, — зазначив заступник начальника управління запобігання надзвичайним ситуаціям ГУ ДСНС Євген Оситнянко.
Безпечне використання газових приладів
Газова пічка є майже в кожній квартирі чи будинку. Деякі споживачі також використовують газовий котел. Як зауважують в Запоріжгазі, саме власники газового обладнання несуть відповідальність за його справність, а також за технічний стан димовентиляційних каналів у житлових будинках.
Не використовуйте газові плити для обігріву приміщень або сушіння білизни. Газове обладнання призначене виключно для приготування їжі, а не для опалення, і таке його використання небезпечне для життя, — застерігає головний інженер АТ «ЗАПОРІЖГАЗ» Віталій Олешко.
Також, як зазначила головна фахівчиня Центру обслуговування клієнтів АТ «ЗАПОРІЖГАЗ» Вікторія Гусяк, відповідно до Закону України, важливо укладати договори на регулярне технічне обслуговування систем газопостачання та побутового обладнання.
Як раніше повідомляв Акцент, у грудні 2023 року було внесено зміни до законодавства, в яких чітко визначена межа балансової належності газопроводів. Технічне обслуговування можна розділити на 3 складові:
- газові мережі, які знаходяться на балансі оператора ГРМ і обслуговуються оператором,
- мережі від фланця до першого відключаючого пристрою в квартирі (багатоквартирні будинки) — укладаються договори на технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання (ВБСГ),
- від відключаючого пристрої до газового приладу — укладається індивідуальний договір з власником.
Технічне обслуговування ВБСГ є обов’зковим, від нього не можна відмовитися. Саме тому деякі містяни можуть отримати додаткову платяжку за ці послуги. Вона надійде раз на три роки. Скільки коштуються послуги з обслуговування ВБСГ і перевірки пристроїв за ундивідуальним власник можна почитати детально в минулому матеріалі Акценту.
Що стосується газобалонного обладнання, то відповідно до ДБН В.2.5-20:2018, ІГБУ (індивідуальна газобалонна установка) включає не більше двох балонів, які можуть розташовуватися як зовні, так і всередині житлових або громадських будівель до двох поверхів. У приміщенні дозволяється встановлювати один балон на 50 л або два балони по 27 л (один із них – запасний). ІГБУ не можна розміщувати в житлових кімнатах, підвалах, на балконах та у приміщеннях без природного освітлення.
Безпека використання генераторів
Зміни до Правил пожежної безпеки України зобов’язують встановлювати генератори на відкритому повітрі, на рівній, негорючій поверхні. Протипожежна відстань до інших об’єктів визначається залежно від потужності генератора і становить від 1 до 12 м.
Генератори заборонено встановлювати всередині житлових та громадських будівель, на балконах, у підвалах та на шляхах евакуації. Підключення обладнання має здійснюватися кваліфікованими спеціалістами відповідно до Правил улаштування електроустановок (ПУЕ), забезпечуючи можливість безпечного дистанційного відключення, — розповів начальник відділу нормативно-технічної роботи та контролю за системами протипожежного захисту УЗНС ГУ ДСНС України у Запорізькій області Сергій Шендрик.
В сучасних умовах, особливо під час блекаутів, забезпечення автономного тепла й електропостачання стало критично важливим для населення. Портативні обігрівальні пристрої, генератори, газові пальники та аерозольні балончики знаходять дедалі ширше застосування, однак їхня експлуатація несе потенційні ризики для життя, здоров’я та довкілля.
Відповідно до законодавства України, усі суб’єкти господарювання зобов’язані вводити в обіг лише продукцію, яка відповідає встановленим вимогам безпеки. Завдання органів ринкового нагляду – запобігти загрозам для здоров’я й життя споживачів та захистити довкілля, — зазначив начальник відділу ліцензування та ринкового нагляду ГУ ДСНС України у Запорізькій області Євген Сарапій.
Правила користування пічним опаленням та електронагрівачами
У опалювальний сезон актуальне використання електричних обігрівачів та пічного опалення. Рятувальники радять дотримуватись наступних рекомендацій:
Для користувачів електрообігрівачів:
- Використовуйте сертифіковані прилади.
- Розміщуйте на відстані не менше 0,25 м від штор та меблів.
- Не ставте на легкозаймистих матеріалах.
- Перевіряйте на механічні ушкодження перед увімкненням.
- Обмежуйте доступ дітей.
- Не сушіть речі на обігрівачах і не залишайте без нагляду.
Для пічного опалення:
- Очищуйте димарі та вентиляцію раз на три місяці.
- Дотримуйтесь відстані 0,7 м від печі до меблів.
- Захищайте підлогу біля топки металевим листом.
- Усувайте попіл, заливаючи водою.
- Переконайтесь, що груба не має щелин для чадного газу.
Для буржуйок:
- Захищайте підлогу негорючими матеріалами.
- Встановлюйте димохід вище даху на метр.
- Ізолюйте димар в дерев’яних стінах.
Як діяти при отруєнні чадним газом?
На брифінгу методист Навчально-методичного центру цивільного захисту та безпеки життєдіяльності ГУ ДСНС України у Запорізькій області Сергій Попко наголосив на серйозній небезпеці чадного газу.
Чадний газ не має кольору й запаху, що робить його особливо підступним. Він виділяється під час неповного згорання палива в умовах нестачі кисню. Через високу здатність зв’язуватися з гемоглобіном (у 200–300 разів швидше, ніж кисень) навіть невелика концентрація чадного газу в повітрі може призвести до важкого отруєння. Концентрація, що перевищує 0,1 %, стає смертельною за одну годину, — пояснив Сергій Попко.
Ознаки отруєння чадним газом:
- Легкі випадки: запаморочення, головний біль, шум у вухах, задишка, серцебиття, почервоніння обличчя, загальна слабкість, сльозотеча, біль за грудниною, нудота, іноді блювання.
- Тяжкі випадки: судоми, втрата свідомості, кома.
Перша допомога при отруєнні чадним газом:
- Якнайшвидше припиніть вплив чадного газу, виведіть потерпілого на свіже повітря.
- Забезпечте йому зручне положення для полегшення дихання.
- Якщо потерпілий без свідомості, покладіть його на бік у стабільному положенні.
- Зігрійте його ковдрою або термоковдрою.