Останнім часом все більше новин про удари українських безпілотників по нафтопереробним заводам (НПЗ) на росії заповнюють інформаційний простір. З початку 2024 року України здійснила понад 15 обстрілів заводів дронами власного виробництва. За оцінками журналістів Bloomberg, збройним силам вдалося вивести з ладу близько 11% нафтопереробних потужностей на території всієї країни-терористки.
“Удари дронів по нафтопереробних заводах у рф знаменують новий етап війни”, — пише Bloomberg.
Попри важливий крок у війні, розв’язаною росією, США, головний партнер України, закликає припинити атаки по російських НПЗ та, зокрема, складах.
Пояснюємо, чого Америка закликає припинити удари та чому бомбардування ворожих обʼєктів нам необхідно.
Зміст:
- Навіщо нам бомбити нафтопереробні заводи росії?
- Удар по російському експорту та економіці
- Все паливо — на російську техніку
- Менше доходів для олігархічної еліти
- Але чому проти Америка?
Навіщо нам бомбити нафтопереробні заводи росії?
Перероблена нафта — надважливий ресурс для рф і також головний товар. Після початку повномасштабного вторгнення, країни ЄС заборонили експорт нафтопродуктів росії та встановили низькі ціни, щоб зробити експорт невигідним. Проте країна-агресорка знайшла шляхи обходу ембарго: Індія та Китай, які не підтримали санкції, купують паливо в обхід ціновим обмеженням. Так, у 2023 році росія отримала 37 млрд доларів за експорт в Індію. Крім спонсорування, російські обʼєкти працюють і для енергетики рф, і для її воєнної сфери. Всього в рф є 88 нафтопереробних заводів, з яких працює 38. Щорічно вони переробляють понад 500 тис тонн нафтопродуктів. Тому, за словами віцепрем’єрки з питань європейської і євроатлантичної інтеграції Ольги Стефанішиної, НПЗ окупантів є легітимними воєнними цілями для українських безпілотників.
Удар по російському експорту та економіці
Кожна атака українських дронів по нафтопереробним заводам зменшує обсяг експорту. Обмежена кількість ринків збуту — це проблема для росії і за них треба боротися. Однак, уповільнення переробки нафти і також направлення коштів на відновлення виробництва і постачання може зіграти на руку конкурентам росії. Тоді повернути попередні ринки буде складно. Зокрема, постійні атаки можуть змусити рф експортувати більше сирого ресурсу, як і зменшити переробку.
Все паливо — на російську техніку
Перероблені нафтопродукти потрібні росіянам для живлення воєнної техніки, зокрема танків, літаків, бойових машин. Виведення із ладу найближчих до лінії фронту НПЗ призведе до уповільненої логістики переробленої нафти на позиції, бо доведеться доставляти її із дальніх заводів. Якщо Україні вдасться зупинити 50% потужностей заводів, на думку експерта з енергетичних питань Геннадія Рябцева, це створить суттєві проблеми на всіх фронтах: зовнішньоекономічному, внутрішньому та воєнному. Страждатиме цивільна потреба на користь воєнній — паливо буде в дефіциті для росіян.
Менше доходів для олігархічної еліти
Зберігати нафту також непросто через атаки українських БпЛА. Держава-агресорка не має достатньо систем протиповітряної оборони для захисту від нальотів. Тому навіть російська держдума, закликає підприємців самостійно купувати засоби для боротьби проти дронів. Це, на думку радника голови Офісу президента Михайла Подоляка, сприятиме зневіренню еліт в путінській системі через скорочення доходів.
Але чому проти Америка?
Видання Financial Times з посиланням на анонімні джерела написало про заклики США до України припинити бомбардування російських НПЗ. Україна використовує власні дрони по визнаним законним воєнним цілям. Вашингтон попереджає про ризик ескалації конфлікту та ріст цін на паливо. Так, цьогоріч ціни на нафту зросли приблизно на 15%, — 85 доларів за барель, що сприяло зростанню вартості палива. Крім того, Білий дім стурбований, що росія може нанести удар по Каспійському трубопровідному консорціуму (КТК) — важливої артерії для світового ринку та багатьох західних компаній. Подальше зростання цін погано відіб’ється на репутації чинного президента США Джо Байдена і це у рік виборів. За словами фінансового експерта Сергія Фурси, американській владі важливо, щоб ціна на пальне не росла. “(…) США природно дбають перш за все про США. А потім вже про Україну. І це нормально”.