Новости, Экономика

Монетизація субсидій: зростання боргів населення та витрат бюджету

Монетизація субсидій: зростання боргів населення та витрат бюджету

Петро Порошенко нав’язав Кабінету Міністрів нову стратегію монетизації субсидій. У перспективі вона може призвести до додаткових витрат бюджету, боргів держави перед субсидіантами й населення – перед постачальниками компослуг. Про це заявили експерти на прес-конференції в Golos.ua, сообщает etcetera.media.

ПРОБЛЕМА. Спочатку уряд планував, що «старі» субсидіанти, які оформили допомогу у 2018 році, отримають гроші на спеціальний рахунок – лише для оплати компослуг. «На руки» гроші мали отримати тільки ті, хто оформив субсидію з 1 січня 2019 року. За словами екс-міністра ЖКГ Олексія Кучеренка, таких – лише 2,5% населення.

Петро Порошенко запропонував змінити схему. Тепер гроші «на руки» отримають саме «старі» субсидіанти, а «новим» відкриють спецрахунок. При цьому суми допомоги можуть досягати 1–1,5 тис. грн.

Як зазначив Олексій Кучеренко, за фактом субсидіанти зможуть витрачати отримані гроші як завгодно – способу проконтролювати їхні витрати держава не має. Тому багато українців швидше куплять собі продукти або відкладуть гроші «на чорний день», ніж оплатять послуги ЖКГ.

ПІДГРУНТЯ. Співголова фонду енергетичних стратегій Дмитро Марунич припустив, що нова модель монетизації запропонована Президентом для того, щоб «скупити» голоси українців перед виборами. На ці цілі планується витрачати по 5–6 млрд гривень на місяць.

НАСЛІДКИ. За словами експерта з енергетики Геннадія Рябцева, стара реформа монетизації готувалася весь 2018 рік. Тепер уряд має трохи більше місяця, щоб повністю змінити модель – перші виплати заплановано вже на березень. Рябцев припустив, що чиновники всіх рівнів просто не встигнуть впоратися з цим завданням, тому виплати отримають не всі субсидіанти.

Також експерти зазначили, що спосіб передання грошей запропоновано лише для пенсіонерів. Їм субсидії будуть розносити разом із пенсією. Що робити з іншими категоріями субсидіантів, уряд не придумав. Тим часом працівники «Укрпошти» вже б’ють на сполох: їхні навантаження і відповідальність різко зростуть.

ДЛЯ ДЕРЖАВИ. На думку Олексія Кучеренка та Геннадія Рябцева, просте перерахування коштів населенню посилить кризу неплатежів. Зрештою наприкінці року знадобиться виділяти великі суми на погашення боргів. Для цього уряду доведеться йти на непопулярні заходи, щоб поповнити казну.

Зокрема, Кабмін уже обмежив норми споживання газу для тих, у кого не стоїть лічильник. З урахуванням листопадового підвищення тарифів їхні платіжки зросли у 3 рази. Таким чином Облгази зможуть додатково отримати від населення 10 млрд грн, якими і «залатають дірки», – вважають експерти.

Читайте также: На заметку запорожцам: в Украине проблемы с пенсиями. Как урежут выплаты и кто пострадает

Подписывайтесь на наш канал в Telegram: t.me/akzentzp  и на наш канал Youtube

30.01.2019 15:30

Об Авторе

Александр Чубукин