Рішення влади підвищити тарифи на електроенергію не допоможе відновленню нашої енергосистеми та не припинить відключення світла. Експрем’єрка Юлія Тимошенко заявила про неприпустимість підвищення тарифів і детально пояснила причини, чому зростання ціни на електроенергію.
За словами Тимошенко для побутових потреб населення надається атомна електроенергія, а не електроенергія з теплових електростанцій. Тому ніхто не має права включати в тарифи кошти на ремонт ТЕС. До того ж ці роботи систематично фінансуються як з боку західних партнерів, так і за рахунок державного бюджету. На переконання Тимошенко, наразі для ремонту ТЕС є все необхідне обладнання, і на його заміну має піти не більше двох тижнів. Але це не робиться через недостатність систем протиповітряної оборони.
«Щоб з’явилось світло нам потрібні системи ППО, а не підвищення тарифів. Жодних підстав для зростання ціни на електроенергію не існує, крім бажання ще і ще раз заробити на українцях», – заявила Тимошенко.
За її підрахунками, максимальна чесна ціна електроенергії має складати 97 копійок за кіловат, а не 4 гривні 32 копійки, як є зараз після підвищення.
До першочергових причин зростання тарифів експрем’єрка відносить перетворення одного з найцінніших в Європі виробництв електроенергії ДП «Енергоатом» на акціонерне товариство. Саме після цього рішення «нових облич» почалося безпричинне збільшення у платіжках українців сум на світло – з 1,4 грн/кВт до 2,64 грн/кВт, тепер уже 4,3 грн/кВт, а далі (як планує прем’єр-міністр Шмигаль) й до 7-8 гривень.
«Але є і добра новина – все це можливо і потрібно виправити після перемоги, скасувавши всі ці закони й повернувши всі наші багатства українській нації. Тому високо тримаємо наш дух, перемагаємо у великій війні і після цього покінчимо з мародерами в тилу. Чоловіки-президенти багато чого наробили за часи свого правління. Після війни доведеться все це розгрібати та впорядковувати», – зазначила Тимошенко.
Вона також зауважила, що так званий «ринок електричної енергії», який запрацював у 2019 році, був корумпованим, і зруйнував справедливу систему, яку було запроваджено ще у 2000-х роках. Сьогодні ж влада відверто визнає, що за рахунок збільшення тарифу на електроенергію для простих українців має намір покрити вкрадені 50 мільярдів гривень – саме така сума заборгованості перед ринком електроенергії, зокрема перед «Енергоатомом».
«Щоб вивести всю багаторічну корупцію на чисту воду і притягнути винних до відповідальності, потрібно, щоб змінилась влада, але до завершення війні це, на жаль, неможливо. Спочатку треба перемогти у війни, а потім наводити фундаментальний професійний порядок в країні, вже без «нових облич», – вважає Тимошенко.
Колишня прем’єрка навела перелік невідкладних кроків для покращення становища вітчизняної енергетичної галузі.
Колишня прем’єрка навела перелік невідкладних кроків для покращення становища вітчизняної енергетичної галузі. Серед них, захист енергетичної інфраструктури України системами ППО, повернення старої моделі енергоринку та скасування корупційного підвищення цін на транспортування електроенергії, запровадження надзвичайного стану в енергетиці України й створення єдиного Центру управління енергетичним комплексом країни на час війни, збільшення обсягу імпортного перетоку електроенергії з Євросоюзу, мотивація приватного сектору переходити на часткове або повне заміщення мережевої електроенергії своєю, а також впровадження «розумних» лічильників і «мотиваційних тарифів», які стимулюють економію електроенергії тощо.
«В української нації завжди є шанс зробити все, як слід, як в процвітаючій європейській країні. І ми це зробимо. Ви самі знаєте, потрібно просто не упустити наступний після війни шанс», – зазначила Юлія Тимошенко.