Новини, Суспільство, Україна, Экология

В Україні зростуть ціни на продукти: що подорожчає найбільше

В Україні зростуть ціни на продукти: що подорожчає найбільше
24.08.2023 18:03

На початку осені на українців очікує зміна цін на продукти харчування. Причому як у бік їх здешевлення, і подорожчання. Наприклад, на картопля ціни знижуватимуться, а на цукор і соняшникову олію – зростатимуть.

Про це розповів виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пензін. При цьому він підкреслив: через війну робити якісь прогнози дуже складно, адже все може змінитися будь-якої миті, передає «Акцент».

«На сьогоднішній момент робити якісь прогнози дуже важко. Тому що є непередбачуваний фактор, пов’язаний з безпекою та бойовими діями. Ми ось говоримо зараз, а завтра, приміром, якесь лихо прилетить у, скажімо, кілька великих елеваторів — і матимемо проблеми із постачанням. Тому прогнозувати важко», – пояснив економіст.

Що буде з цінами на овочі

Якщо ж намагатися робити прогнози, то можна очікувати, що ціни на картопля у вересні будуть найнижчими за 2023 рік, каже Пензін. За його словами, на початку осені варто очікувати на вартість цього овоча на рівні 6,5-7 грн/кг. Нині ж, зазначимо, картопля коштує 11,9 грн/кг.

Падіння до мінімальних показників очікує й на інші овочі борщового набору, зазначає економіст. До них, зокрема, належать: капуста, морква, цибуля, буряк.

А ось на помідори та огірки, зауважує Пензін, ціни підростуть. Втім, це подорожчання буде практично непомітним і, за його словами, не перевищить 5%.

Причина цього, за його словами, полягає в тому, що сезон цих овочів добігає кінця. «Вони просто вже закінчуватимуться», – розповідає експерт.

Загалом же, констатує він, багато залежатиме від погоди. Так, «якщо буде тепло, і вересень буде традиційним у нас продовженням літа, то й ціни будуть літні».

Цукор та олія подорожчають

А ось ціни на цукор, за словами Пендзіна, трохи підростуть. Втім, як і з огірками та помідорами, подорожчання значним не буде і становитиме 2-3%.

«Цукровіння у нас закінчується в листопаді – тоді буде новий урожай. До листопада ж ми доїдаємо урожай минулого року. Тобто цукор зросте в ціні, тому що зростає вартість його зберігання. Однак це зростання не буде критичним – 2-3%», – прогнозує експерт.

На стільки ж, за його словами, зросте і вартість олії. Втім, наголосив він, ситуація з цим продуктом значною мірою залежить від відновлення дії «зернового коридору».

Справа в тому, пояснює економіст, що, з одного боку, виробництво олії в Україні скоротилося. Але з іншого — з усього виробленого в країні обсягу цього продукту на внутрішній ринок надходить лише близько 7%, а решта йде на експорт. Т. е., якщо «зерновий коридор» не буде розблокований, очікувати зростання цін на олію, ймовірно, не варто.

«З експортом зараз є проблеми. Тому олії на ринку зараз достатньо навіть при зниженні виробництва», – резюмував економіст.

Підписуйтесь на Акцент в
24.08.2023 18:03


Об Авторе

Игорь Гурьев