Новини, Новини компаній, Экология

Верховний Суд України визнав законною діяльність Біляївського збагачувального комбінату

Верховний Суд України визнав законною діяльність Біляївського збагачувального комбінату
07.07.2021 10:45

Касаційний господарський суд України своїм рішенням підтвердив правомірність отримання ТОВ «Біляївський збагачувальний комбінат» спеціального дозволу на користування надрами (№4064 від 18.10.2006 р.). Тим самим суд  визнав безпідставність позовних вимог окремих посадовців Вільнянської районної ради, дії яких призводили до блокування роботи підприємства.

Судові суперечки між чиновниками Вільнянська та представниками БЗК розпочалися у 2018 році. Стосувалися безпосередньо дозволу, що видала Державна служба геології та надр України підприємству на 25 років. Офіційний документ дає право комбінату почати свою діяльність з видобутку каоліну на цій місцевості. Натомість деякі представники Вільнянської ради вважали, що дозвіл було переоформлено «з порушенням положень чинного законодавства, а також безпідставно продовжено його дію». Одночасно з цим розповсюджувалась інформація щодо небезпеки радіації, організувавались мітинги та інші дії, що заважали розпочати роботу кар’єра. Все це було потрібно аби заявити у суді, що компанія не розпочала роботу на ділянці і там немає майнового комплексу, а також  вони не використовують надра з моменту отримання дозволу і треба у них цей дозвіл відібрати.

Натомість представники Біляївського збагачувального комбінату у правовому полі наразі довели законність своєї діяльності. І це підтверджує рішення  Господарського суду Києва, апеляційної та касаційної інстанцій.

Незважаючи на систематичне розповсюдження неперевіреної інформації та тиск з боку окремих чиновників Вільнянського району, що призводить до паніки серед місцевого населення та залякування неіснуючою небезпекою, останнім часом були проведені численні дослідження та надані висновки відомими експертами, що спростовують  доводи противників роботи кар’єра.

Зокрема, для вирішення конфліктної ситуації БЗК погодилися провести черговий ряд досліджень, залучивши іменитих науковців, фахівців у галузі радіології, професорів провідних вишів країни. Свої висновки надав й експерт в області радіоекологічних досліджень, член міжнародної групи агентств з атомної енергії та керівник відділу радіаційного моніторингу природного середовища Українського гідрометеорологічного інституту ДСНС України Олег Войцехович. Звіт представив на засіданні робочої групи при обласній держаній адміністрації (з розгляду проблемних питань розміщення ТОВ «БЗК» кар’єру зі збагачення і переробки каоліну на території Павлівської сільської ради) . За словами Олега Войцеховича було відібрано 24 проби: води, ґрунту, повітря, каоліну та інших порід. Висновок фахівця – у воді виявлена концентрація урану, що є характерним для цієї місцевості і жодним чином не пов’язане з  добуванням каоліну. Адже, за словами експерта, Вільнянський район відноситься до так званої уранової провінції. Це зона природної аномалії. Саме тому у воді і підвищений вміст урану.  У сам каолін безпечний і не несе загрозу для людей. (з висновком експерта детальніше можна ознайомитись тут ).

аналогічний кар’єр в Донецькій області

Експерт в області радіоекологічних досліджень, член міжнародної групи агентств з атомної енергії та керівник відділу радіаційного моніторингу природного середовища Українського гідрометеорологічного інституту ДСНС України Олег Войцехович  підтвердив думку низки фахівців – добування каоліна на території Павлівської ТГ цілком безпечне та жодним чином не зашкодить людям. Замість радіації, якою лякають місцевих, фахівець виявив тисячорічну регіональну проблему – надзвичайну мінералізацію води. А це означає, що вода у тій місцевості непридатна навіть для  поливу. Також у воді міститься уран, що є регіональною аномалією  Українського кристалічного щита. Проте і сам Олег Войцехович і низка інших експертів підтвердили, що добування каоліна не несе загрози.

Саме завдяки тому, що БЗК взялися проводити детальні та всебічні дослідження експерти змогли виявити регіональну проблему (що не пов’язана з каоліновим кар’єром) , а також розробили детальні рекомендації, як можна їх усунути.

Protokol-8

прим. Головне фото — тематичне.

Підписуйтесь на Акцент в
07.07.2021 10:45


Об Авторе

Сергей Николаев