Цього тижня, з 18 листопада по 24 листопада, відзначається Всесвітній тиждень обізнаності про стійкість до антибіотиків. Часом люди вживають антибіотики для боротьби з гострими вірусними захворюваннями, як грип чи коронавірус, але натомість лише шкодять своєму здоров’ю та імунітету. Через це організм людини може стати стійким до антибактеріальних препаратів і такі звичні хвороби як ангіна або пневмонія стає дедалі складніше лікувати.
Про це на брифінгу в медіацентрі ЗОВА розповів заступник генерального директора з дослідження біологічних факторів ДУ “Запорізький ОЦКПХ МОЗ України” Олександр Мащак.
Що таке антибіотикорезистентність?
Антибіотикорезистентність — це спротив хвороботворних бактерій лікувальним препаратам внаслідок їхнього безконтрольного прийому.Антибіотики ефективні проти різних захворювань, але лише при відповідальному споживанні після консультації лікарів.
Причини виникнення антибіотикорезистентності
Серед головних причин розвитку антибіотикорезистентності – надмірне використання антибіотиків, використання антибіотиків без лікарського призначення та недотримання пацієнтом призначеного курсу лікування.
З кожним неправильним використанням антимікробного препарату якісь із бактерій виживають. Вони розмножуються далі, і нове покоління цих бактерій вже неможливо знищити цим антибіотиком.
Ризики стійкості до антимікробних препаратів
Внаслідок стійкості до антибіотиків та інших протимікробних препаратів, їх ефективність втрачається, і вилікування інфекцій стає ускладненим або навіть неможливим.
“Вже зараз а даними ВООЗ, майже 5 мільйонів смертей в рік у світі були пов’язані з антибіотикорезистентністю, зокрема 1,27 мільйона – були безпосередньо спричинені нею. (…). Якщо антибіотики перестануть діяти, 3 з 10 випадків пневмонії закінчуватимуться смертю, 5 з 1000 жінок не виживатимуть після пологів, лише чверть людей, які хворіють на туберкульоз, зможуть вилікуватися”, — розповів Олександр Мащак.
Зокрема лікар наголосив, що наразі природній туберкульоз майже не трапляється — більшість випадків захворювання викликано саме стійкістю до протимікробних ліків.
Популярні міфи про стійкість до антибіотиків:
- Антибіотики можна вживати при ГРВІ чи застудах.
Насправді, антибіотики діють виключно на бактерії, що спричиняють інфекційні захворювання, та вони зовсім неефективні у боротьбі з вірусними хворобами.
- Прийом антибіотиків — мій вибір та лише моя відповідальність.
Кожен антибіотик може мати серйозний вплив як на здоров’я того, хто їх вживає, так і на всіх людей, що його оточує.
- Можна самостійно підібрати антибіотики в аптеці
Підібрати правильні ліки та назначити точний курс лікування може лише лікар після всіх лабораторних досліджень.
Як протидіяти антибіотикорезистентності?
Проста профілактика може допомогти знизити ризики захворіти, щоб не використовувати антибіотики часто:
- Регулярне миття рук найкраще видаляє збудники хвороб;
- Відповідальний прийом антибіотиків та регулярні консультації з лікарем: не можна приймати протимікробні препарати при вірусних інфекціях та ділитися ними з друзями, необхідно проходити курс лікування повністю навіть якщо полегшало;
- Вакцинація попереджає одні з найсерйозніших інфекційних хвороб, наприклад кір;
- Дотримання правил безпеки зберігання та споживання продуктів харчування.
Наостанок, Олександр Мащак акцентував, що призначати антибіотики — це виключно справа лікаря, не варто вдаватися до самолікування та випробовувати свій організм.
Авторка фото та тексту: Вероніка Христіч