У вівторок, 3 жовтня, у Запоріжжі відбувся брифінг головного санітарного лікаря області Тараса Тищенка, який стосувався епідеміологічної ситуації в Запорізькій області та контролю захворюваності в регіоні.
Кореспондент Акцента побував на заході. Про те, як убезпечити себе від ковіду, грипу та інші ГРВІ, які штами очікують вже цього року, чи буде масочний режим та як контролюватимуть ситуацію з вірусними захворюваннями — дивіться детально в нашому репортажі.
Як зазначив Тарас Тищенко, вже з 3 жовтня поточного року розпочався новий епідемічний сезон 2023-2024 років. Так, з цього сезону буде формуватися загальна статистична картина захворюваності.
Важливо також те, що захворюваність на COVID-19 буде включена до загальної захворюваності на грип та ГРВІ, тобто буде здійснюватися інтеграція COVID-19 «в рутинний та дозорний епіднагляд за грипом та ГРВІ».
«Зустрічаються поодинокі випадки захворюваності на ГРВІ. Ми спостерігаємо значне зниження захвореності на COVID-19, який втратив свою інтенсивність і виведений з переліку ОНІ», — пояснив головний санлікар.
Що зміниться з епідеміологічною ситуацією на Запоріжжі та як контролюватимуть хвороби?
Окрім цього, на даний момент припинено епіднагляд на основі кожного окремого випадку, облік випадків у ЕЛІССЗ та відстеження контактних осіб. Це пов’язано передусім з формуванням колективного імунітету за рахунок вакцинації, додав він.
Втім, хвороба нікуди не зникла: як і раніше діагноз COVID-19 буде встановлюваться на основі клінічних симптомів з обов’язковим лабораторним підтвердження (AgRDT-швидки тести/ПЛР). Також, обов’язковим є тестування реанімаційних хворих методом ПЛР (з метою їх подальшого секвенування).
«Всі ми пам’ятаємо, що і ковід, і грип змінюються практично кожного року: з’являються нові штами, які мають ті чі інші особливості. Ви знаєте, що і вірус ковіда змінив свою форму на новий штам, але хочу заспокоїти наших людей — цей штам не є небезпечним або більш важкім, ніж попередній штам (ковіду — ред.)», — пояснив головний санітарний лікар, закликавши, втім, за можливістю вакцинуватися та не забувати про способи самозахисту себе від грипу, ковіду та інфекційних хворих загалом.
Згідно з додатковою інфорацією, відмінністю нового сезону також є те, що дані моніторингу за грипом та ГРВІ — захворюваність, госпіталізація, лабораторне обстеження та інше, буде здійснюватися в агрегованому вигляді через електрону систему епідеміологічного нагляду – ЕСЕН. Впровадження ЕСЕН дозволяє:
- збирати та обробляти епідеміологічні дані про випадки захворювання в єдиному інформаційному просторі;
- при інтегруванні ЕСЕН з електронною системою охорони здоров’я отримувати дані в режимі реального часу, що забезпечить точність та достовірність отриманих даних;
- побудову як звичайних статистичних форм, так і формування візуалізації про випадки захворювання різних масштабів;
- проводити оцінку стану здоров’я населення в реальному часі та швидко реагувати на загрози, пов’язані зі спалахами.
Які штами очікуються у цьому році?
Як попередив Тарас Тищенко, згідно з прогнозами ВООЗ, в епідемічному сезоні 2023-2024 років переважно циркулюватимуть віруси грипу типу А і Б, а «остаточна верифікація буде трохи згодом» Також продовжить циркулювати SARS-CoV-2.
Водночас, за його словами, загалом із зниженням температури повітря закономірно очкується збільшення захвореності.
Як запоріжцям убезепечити себе від ковіду та грипу?
«Єдиний захист, який дозволяє уникнути перебігу важкого перебігу хвороби — це вакцинація. (…) Використовуйте засоби індивідуального захисту, одноразові та багаторазові маски, антисептики. Уникайте скупчення людей. Якщо почуваєте себе погано, якщо температура підвищується вище, ніж 38 градусів — звертайтеся до сімейного лікаря для консультації», — сказав Тищенко.
Коли краще вакцинуватися від грипу та ковіду?
Рекомендовані терміни вакцинації аналогічні минулому сезону. Для більшості людей, яким потрібна лише одна доза на сезон, сприятливий час для вакцинації — вересень і жовтень. Вакцинація в липні та серпні не рекомендована для більшості дорослих, але може бути розглянута для деяких груп. Хоча рекомендовано зробити щеплення до кінця жовтня, важливо знати, що вакцинація після жовтня все ще може забезпечити захист під час піку сезону грипу.
Чи є вакцинація від грипу та ковіду?
Тищенко додав, що найбільш надійний спосіб профілактики хвороб — це вакцинація. Наразі немає вакцинації від грипу: вона розпочнеться у третій декаді (середині) жовтня, «не раніше». Вакцинація від ковіду — продовжується.
Вакцина проти грипу з середини жовтня буде доступна для населення на комерційному ринку, а придбати її можна буде і через аптечну мережу. Крім того, в Україну як гуманітарну допомогу поставлять 60 тисяч доз вакцини проти грипу. Вона буде спрямована на рівні областей, щоб щепити на безоплатній основі медичних працівників та вагітних, оскільки вони є групою найвищого ризику.
Чи буде цього року масочний режим у Запоріжжі?
«Це залежить від рівня захворюваності. Якщо кампанія вакцинації проти грипу спрацює, якщо громадяни пам’ятають про надійність вакцинації, це дозволить уникнути масочного режиму. Якщо захворюваність перевищує епідемічний поріг, ми будемо звертатися до органів влади з пропозицією введення обмежувальних заходів, у тому числі — масочного режиму».
Що відомо про спалах грипу в минулому епідемсезоні в Запорізькій області?
Загалом, за офіційною інформацією, в Запорізькій області в минулому сезоні на грип та ГРВІ перехворіло 115322 особи (7% від населення області). Максимальні показники захворюваності були зареєстровані з середини грудня до кінця лютого.
За даними вірусологічної лабораторії ЗОЦКПХ, саме у той час циркуляції вірусів грипу була превалюючою. Нажаль, за сезон було зареєстровано п’ять летальних випадків від наслідків грипу — жоден з померлих не мав щеплення проти грипу.