Руйнування Каховської ГЕС у червні минулого року значно вплинуло на стан біоресурсів на території Запорізької області. Ці критичні зміни призвели до втрати нерестовищ, обміління водоймищ і послаблення імунітету риби. Обстріли ДніпроГЕСу у березні 2024 року також спричинили витік паливно-мастильних матеріалів, які призвели до загибелі риби.
Детально про стан біоресурсів і основні екологічні проблеми Акценту розповів головний спеціаліст відділу іхтіології, регулювання рибальства, меліорації й аквакультури Максим Бронзюк.
Вплив руйнування Каховської ГЕС на стан біоресурсів
Внаслідок руйнування Каховської ГЕС, екосистема Каховського водосховища зазнала значних змін. Наразі внаслідок постійних коливань води, водосховище припинило своє існування. Всю акваторію від греблі ДніпроГЕС і вниз за течією називають річкою Дніпро. Коливання рівня води, перш за все, впливають на водні біоресурси і пригнічують імунітет риби. Як наслідок — велика кількість захворювань, які були раніше не типові, — розповів Максим Бронзюк.
Забруднення від обстрілів
Спеціаліст зауважив, що зменшення води призвело до збільшення біогенних речовин. Також негативно впливають забрудення техногенного характеру, витоки паливно-мастильних матеріалів і наслідки обстрілів. Знижується якість води і страждають водні біоресурси.
Цієї весни спостергіаються захворювання риби. Зокрема, ураження спорами гриба. Після осінньо-зимового періоду в риби знижений імунітет, але грибкові захворювання набувають значних масштабів у тому разі, якщо вся риба знаходиться в пригніченому стані. Значні ураження зазнали коропові види риб, в першу чергу карасі сріблясті, — повідомив Бронзюк.
Прогнози щодо стану водоймищ у Запорізькій області
На сьогодні більша частина нерестовищ втрачена для річки Дніпро. Поступово ефективність природного відтворення буде знижуватися, як і кормова база. Разом з цим через стрімку течію в довгостроковій перспективі річка буде поступово замулюватися.
Проте є й позитивний факт. Узбережжя минулого Каховського водосховища стрімко заросло аборигенними рослинами, зокрема вербою. Це в подальшому призведе до того, що корнева система буде утримувати берегову лінію і відбуватиметься менше змиву грунтів, — додав Бронзюк.
Факти загибелі риби
Наразі Запорізький рибоохоронний патруль зафіксував два факти загиелі водних біоресурсів цієї весни. Один із них в затоці, яка раніше поєднувала Гребний канал і Каховське водосховище. Зараз вони не поєднуються через значне падіння рівня води. Там були зафіксовані грибкові захворювання риби і через тиждень масову загибель риби.
Так, 19 березня на площі 600 м2 у затоці, яка поєднує Гребний канал та Каховське водосховище виявлено 74 екз. карася сріблястого, який був уражений гіфами гриба порядку Saprolegniales. Сапролегніоз — захворювання риби й ікри грибної етіології, що супроводжується розростанням ватоподібного міцелію грибів на поверхні тіла риби та ікри.
Другий випадок було зафіксовано біля Вирви. Під час обстеження урочища на узбережжі у снулому вигляді виявлено 38 екз. карася срілястого та по одному екземпляру судака і білого амура.
Імовірна причина загибелі може бути пов’язана із наслідками ракетної атаки на греблю ДніпроГЕС 22.03.2024, зокрема забрудненням водойми нафтопродуктами. Для подальшого проведення лабораторних досліджень поінформовано Державну екологічну інспекцію Південного округу (Запорізька та Херсонська області) та Головне управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області.
Нерестова заборона
З першого квітня в Запорізькій області запроваджена весняно-літня нерестова заборона на вилов риби. За порушення правил рибальства, передбачена як адміністративна, так і кримінальна відповідальність.
Заборона відбуватиметься поетапно: на річках в межах Запорізької області — з 1 квітня по 20 травня, на території Дніпровського водосховища — з 5 квітня по 10 червня, в акваторії річки Дніпро — з 10 квітня по 15 червня:
Забороняється рибалити на нерестовищах будь-якими знаряддями лову. На всіх інших ділянках дозволяється рибалити не більше, як на 2 гачка. Ділянки нерестовищ по Дніпровському водосховищу залишилися традиційними, це всі балки та затоки. По акваторії річки Дніпро в межах Запорізької області додано Мокру Московку.
нерест
«За лов риби на забороненій ділянці, або перевищення кількості гачків, або пересування по нерестовищу передбачена відповідальність у вигляді штрафу 34-170 гривень, або попердження. За ловлю забороненими знаряддями, тобто отруйні, вибухові та сіткоснісні матеріали без дозволу на промисел — штраф від 340 до 680 гривень».
Якщо було нанесено значну шкоду біоресурсам передбачена кримінальна відповідальність і штраф від 17 тисяч до 51 тисячі гривень,
Моніторинг стану водоймищ на Запоріжжі
З метою попередження можливих фактів задухи водних біоресурсів фахівцями Державної екологічної інспекції Південного округу проводиться моніторинг якості поверхневих вод р. Дніпро в межах міста Запоріжжя.
За результатами проведених досліджень визначено водневий показник (pH), розчинений кисень (мг/дм3) та температуру (°C) води у контрольних створах:
2,5 км нижче греблі Дніпровської ГЕС:
- 9,28од. pH,
- 10,43 мг/дм3,
- 10,8 °C.
р-н причалу у парку «Дубовий Гай»:
- 9,29 од. pH,
- 11,07 мг/дм3,
- 10,2 °C.
Гребний канал:
- 6,74 од. pH,
- 8,95 мг/дм3,
- 12 °C.
р-н вітрильної школи по вул. Чубанова:
- 9,27 од. pH,
- 11,24 мг/дм3,
- 10,3 °C.
р-н між БВ «Прогрес» та БВ «Домаха»:
- 9,29 од. pH,
- 10,90 мг/дм3,
- 10,2 °C.
Балабинська коса, північна сторона:
- 9,38 од. pH, при нормі 8,5 од. pH.
- 11,4 мг/дм3, при нормі не менше 4 мг/дм3
- 10,9 °C.