Війна, Новини, Суспільство, Фото-відео, Эксклюзив

Рудольф Акопян: про виробництво FPV-дронів, роботу влади і потреби воїнів на Запорізькому напрямку

Рудольф Акопян: про виробництво FPV-дронів,  роботу влади і потреби воїнів на Запорізькому напрямку
20.10.2023 17:35

Волонтери — це представники суспільства, які чи не найбільше переймаються, щоб військові мали усе необхідне на фронтах повномасштабної війни. Активним представником цього руху в Запоріжжі є Рудольф Акопян — засновник ГО «Лабораторія досліджень у сфері оборони».

Розпочалася наша розмова з презентації виробництва FPV дронів-камікадзе, якими опікується Рудольф з однодумцями. Фото та відео — у нашій попередній публікації.

Рудольф, вітаємо! Розкажіть більше про виробництво дронів “Генерал Черешня”.

Ми виготовляємо тестову партію FPV-дронів — 50 одиниць, які передаємо для тестування в підрозділи ударних БПЛА на Запорізький та Донецький напрямки. 25 дронів вже передали до бойових підрозділів, вони вже пройшли тестування в місцевих умовах і на полігонах ближче до лінії фронту. В бойових діях ще не брали участь, але буквально кілька днів (станом на 11 жовтня, ред) , і вони вже будуть завдавати уражень.

Як виникла ідея і хто допомагає?

Ідея не в нас виникла. Це потреба нашого фронту. Хлопці дуже потребують ці дрони, тому що вони коштують невеликі кошти відносно снарядів, які передають наші союзники. Тому можна економити снаряди і використовувати дрони.

Комплектуючі нам передає великий соціальний бізнес. Ось вони передали їх на 50 дронів, потім буде 500, 1000 і поїхали далі… Плюс збираємо донати, аби збільшити кількість набагато (вироблених дронів,  ред).   Зазначу, що основне виробництво FPV-камікадзе, великий майданчик, ми вирішили відкрити подалі від м. Запоріжжя — в цілях безпеки.

Зараз ми бачимо відео, як FPV дронами вражається не тільки особовий склад і транспорт, а й навіть гаубиці, САУ.

Будь-яка техніка уражається. На фронті часто використовують дрони сегментів семидюймової рами, це маленькі, восьмидюймової і десятидюймової рами. Це найпоширеніші. Ось ми зараз виготовляємо дрони семидюймової рами, але у подальшому будемо збирати дрони і інших сегментів. Семидюймові менш потужні. Максимальна вага боєприпасу — 1,5 кілограма, вони можуть нести його від 8 до 12 кілометрів. Якщо це кумулятивний снаряд, вистачить на ураження навіть бронетехніки.

Війна зараз багато в чому технологічна. Україна має бути попереду ворога. Які ще є актуальні потреби у війська?

Ті потреби, які ми вже вивчили, і будемо займатися одночасно з виробництвом FPV дронів — це виготовлення захисту від цих дронів. Ворог їх використовує теж у великих кількостях, тому зараз хлопцям потрібні окопні РЕБи (комплекси радіоелектронної боротьби, — ред), які їх зможуть подавляти.

Наскільки швидко ці технології можна втілити у життя в Україні?

Вони вже є в Україні. Ці технології у нас більш розвинені, ніж у ворога. Навіть дрони-камікадзе в Україні стали виробляти першими. Орки вже їх саджають, дивляться, і повторюють, запускають серійне виробництво.

На вашу думку, до якої кількості виробництва дронів має дійти Україна? Яка мета особисто у вас і які потреби фронту?

По статистиці, яку ми вивчали, на фронт потрібно десь 100 тисяч дронів на місяць. Тобто десь 3 тисячі на добу. Мова зараз лише про підрозділи ударних БПЛА, які продовжують формуватися нові і нові. Дуже велика кількість запитів.

Чи встигаємо виробляти? У чому нестача більша, пілотів чи дронів?

Пілотів  використовують дронів більше, ніж виробляється. Нестача відсотків 60 на цьому Запорізькому фронті. Чим більше дронів будемо виробляти, тим більше буде уражень.

Бачив нещодавно статистику західних OSINT-аналітиків, що ЗСУ за останні місяці значно наростили виробництво дронів і є певний відрив від росіян. Чи це дійсно так?

Дійсно, зараз відбувся такий швидкий стрибок у цьому плані. Тому що буквально кілька місяців тому ця тема дуже “просіла”. Зараз вона вибухнула і дуже багато держава робить по лінії Михайла Федорова (міністра цифрової трансформації, ред). Вони багато виробляють сучасних дронів і такі волонтери, хлопці, як ми… їх багато. І збираємо все це в одну купу.

Що найважче у цьому виробництві?

Найважче із цього всього — закупка комплектуючих. А збірка — ну, це конструктор. Будь-який студент, який більш-менш має навички паяння, конструювання, вони зможуть це робити. До речі важливо, що ми долучили до цього процесу досвідчених пілотів-конструкторів, які ще давно займалися конструюванням цих дронів, тому вони нам допомагають постійно.

Рудольф, скажіть як волонтер, що допомагає війську ще з 2014 року, що змінилося  у вашій роботі за цей час? Чи у правильний бік рухається держава у забезпеченні сил оборони?

З 2014-го по 2022-й рік, до повномасштабного вторгнення РФ потреби були, але не такі серйозні, як зараз. Нині усього потрібно дуже-дуже багато. Чесно кажучи, я навіть не випускаю з рук телефона.  За добу по 100 дзвінків від різних підрозділів. Найчастіше звертаються за автівками. Авто — це розхідник зараз. Будь-яка автівка на “нулі”  живе від 1,5 до 3-4 місяців.

А чи достатньо у Запоріжжі автомайстерень, СТО?

Ні. Недостатньо. Чим ближче до “нуля”, тим більше перевантажені СТО. Я це бачив на власні очі під час поїздок. Іноді черги по 2 місяці на ремонт автівок. Навіть шиномонтажів не вистачає. У Запоріжжі теж великі черги на ремонт: машини можуть стояти тиждень-два, до місяця. Це все дуже проблематично.

З чим щось можна зробити? Чим може допомогти влада?

З СТО що вони можуть зробити? Вони займаються більш потужними проєктами. Наприклад, налагоджують виробництво дронів, аби вийти на повне забезпечення потреб війська. Нехай займаються військовою технікою, артилерією, танками.

Як ви оціните як волонтер матеріально-технічне забезпечення ЗСУ  з боку держави? Чи зникла потреба у закупівлі чогось, чим ви забезпечували військових раніше?

Я б не сказав, що щось змінилося. З перших днів повномасштабки наші хлопці як потребували дрони і авто, так і потребують. До теми зброї ми не ліземо. Я вважаю, що держава повинна займатися зброєю. А автівки, БПЛА… Цим можуть і мають займатися навіть не волонтери, а місцеві громади, які теж мають бути залученими до усіх процесів. Ми бачимо, наприклад, як активно допомагає Дніпровська міська рада.

А Запорізька?

Запорізька міська рада зовсім нічим не допомагає. Все на плечах волонтерів. 10-15 дронів за два роки… Це “сміх” просто… Дві автівки (тяжко видихає. ред)… Я вже 80 передав, а міська влада 2 чи 3, наскільки я знаю. Мають бути якісь програми.  Що для них виділити ті ж 50-60 мільйонів? За ці гроші можна закрити потреби у розвідувальних дронах на Запорізькому фронті. Вони (міська влада. ред) більше витрачають гроші на бруківку та інше всяке не потрібне зараз гі**о. Обласна влада, військова адміністрація  натомість взяла хороший темп — беруть на себе забезпечення автівками операторів дронів. Це дуже важливо і вчасно, коли кількість груп БПЛА активно зростає.

Як відомий громадський діяч, свого часу депутат Запорізької міськради, ви бачите процеси набагато ширше за інших. Яким  може бути життя у Запоріжжі найближчим часом? Яким буде розвиток війни? Чи є шанси на більш-менш швидке завершення?

Деокупація нашої області триває. Кожного дня хлопці рухаються вперед. Кожного дня по кілька кілометрів вони просуваються вперед, але якою ціною… Ось у чому суть. Ми маємо зробити, щоб ця ціна була якнайменшою. Але я думаю, що швидко цього не вийде.

Ви часто спілкуєтесь з військовими. Який у них моральний стан і настрій?

Тут нічого не змінилося. Усі хлопці готові воювати. У них піднесений дух. А що робити? Треба звільняти нашу землю. Значна частина військових на Запорізькому напрямку — це хлопці, які жили в Оріхові, Бердянську, Мелітополі, Гуляйполі тощо. Їхні будинки розбиті. В них є жага до звільнення, вони вмотивовані, щоб це відбулося якнайшвидше. 

Зараз осінньо-зимовий період починається, на чому волонтери будуть концентрувати увагу? Що у нас з теплим одягом?

З одягом поки що про проблеми не знаю, особливих нарікань не було. Але подивимося, що буде далі, коли холоди будуть сильніші. Ми в першу чергу займаємося дронами і автівками, на цьому концентруємося..

Від Акценту. Зазначимо, українці дуже швидко зібрали 1 мільйон гривень на першу велику партію FPV-дронів “Генерал черешня”. Ми обов’язково покажемо вам цю велику зграю запорізьких “бойових комарів”.

Публікацію створено за підтримки ГО «Інститут Масової Інформації» та Міністерства закордонних справ Королівства Нідерланди

Підписуйтесь на Акцент в
20.10.2023 17:35


Об Авторе

Игорь Гурьев