Війна, Новини, Суспільство, Эксклюзив

«Зірки розповіли, що перемога вже завтра» — запорізький психолог про небезпеку магічного мислення

«Зірки розповіли, що перемога вже завтра» — запорізький психолог про небезпеку магічного мислення
04.12.2023 16:01

Війна — це надважкий досвід для кожної людини. Від початку повномасштабного вторгнення росії в Україну, кожен українець та українка в певний момент відчували себе спустошеними та беззахисними. Врятуватися від впливу війни на психіку люди намагаються різними шляхами, одним з яких стали астрологічні прогнози, що передбачають загрози та перемоги. Наскільки віра в магію дійсно допомагає людям розповідає психологиня вищої категорії та навчаючий психотерапевт Товариства символдрами України ім. Ханскарла Льойнера (ТСУ) Вікторія Капітоненко.

Про це вона розповіла для читачів «Акцента».

Вітаю, Вікторіє! Здавалося б, віра в магію — це пережиток минулого. Але воно існує й досі і все ще виконує ті самі функції — пояснює невідоме пересічній людині, дарує вдачу, захищає від невдач та темного майбутнього астропрогнозами тощо. Чому магічне мислення досі наявне в майже первозданному виді в період науково-технічного прогресу?

Чари та магія супроводжували людство з незапам’ятних часів. Обряди та ритуали первісних племен є найбільш яскравими прикладами магічного мислення в дії. Члени племені танцювали, щоб викликати дощ, виганяли демонів через одержимих людей і так далі.  

Наразі ми маємо ситуацію величезної прихованої напруги. І під тиском майже кожна людина регресує на нижчі рівні розвитку. Регрес це ми відкочуємося назад і фіксуємося в якомусь віці, де ми почуваємося більш-менш безпечно. Ну, наприклад, внутрішньоутробний розвиток.

Мама знає, що робить, і мені там добре, або вік 20 років, де я була щаслива, і там мені було комфортно. І мені здається, що ми маємо зараз ситуацію величезної прихованої суспільної напруги, тобто тиску. Епідемія, економічні проблеми, війна, невпевненість у завтрашньому дні. Війна перебуває настільки на підсвідомості, що її неможливо викреслити. І це може накладатися і на накопичені суспільні проблеми, травми, інші, що передаються з покоління в покоління.

Магічне мислення не слухає аргументів і не вірить авторитету, та й узагалі нікому не вірить, бо всі чужі. Якщо ми можемо говорити, звідки ж це все магічне мислення, то в наш час магічне мислення є одним із найпоширеніших психологічних процесів у дітей віком від 3 до 6 років, розповідає психолог Жан Піаже. У цей період дітки схильні встановлювати причинно-наслідкові зв’язки без їхньої логічної перевірки. Однак цей етап минає, коли діти дізнаються про логіку, про існування причинно-наслідкових зв’язків у фізичному світі. 

Проте, часом віра в магію та чари зберігається, стає яскраво вираженою в молодому та зрілому віці й виходить з-під контролю та порушує нормальне повсякденне функціонування людини. Тоді вже йдеться про порушення психічної адаптації та якийсь патохарактерологічний розвиток особистості. 

Війна — це один із чинників зростання популярності магічного мислення. Перед початком Другої Світової війни випадки зацікавлення в езотериці і магічних прогнозах зріс в європейських країнах. Скажіть, чому в важкі періоди емоційних потрясінь як війна відбувається зростання магічного мислення?

Якщо ми торкнемося сьогодні, то доросла людина з причин війни вона зберігає цю ідею магічного змісту і починає цим захоплюватися. Насамперед для вирішення своїх психологічних проблем. Вона послухає ворожку, піде до екстрасенсів, розклади собі замовить, але вона не йде до адекватного психотерапевта. Але якщо в неї ще агресивна особистісна позиція, то вона також може люто протиставляти всі ці знання, всі якісь факти, заперечувати всі методи або якісь аргументи. 

Магічне мислення створює ілюзію контролю над світом, і тоді я начебто ось сказали, що все добре, і людина почувається безпечно і невразливо, але саме коли вона почувається небезпечно і вразливо, вона звертається до ворожок.

Ми не можемо вплинути сьогодні на ситуацію, ми не можемо її змінити, ми не знаємо яке рішення правильно прийняти, виїхати, залишитись, і тоді ми звертаємось до когось, хто може нам підказати, але формування цього сприяє фіксації на тривожних. Також це може бути низький рівень інтелекту і слабкі навички аналізу. За допомогою віри в те, що наврочили, прокляли, ми намагаємося впоратися зі своєю безпорадністю, переклавши відповідальність за те, що відбувається, на когось іншого.

Віра в силу власних думок — це форма гіперконтролю, спосіб відчути свою компетентність і можливість впливу на реальність. Не можна думати про погане, а то збудеться. Це не що інше, як прояв вибірковості людського мислення. 

До інших причин магічного мислення можна також пояснити спроби пояснити незрозуміле. Як можуть відбуватися такі погані речі з такими хорошими людьми? Страх зазирнути правді в очі. Чи не легше вірити ворожці, що через місяць, через тиждень, через півроку буде все добре.

А сьогодні ми перебуваємо в колосальному хронічному стресі. І навіть якщо ми п’ємо заспокійливі, антидепресанти, у будь-якому разі тіло ніколи не бреше. Що вищий стрес, то швидше хочеться його позбутися і знайти того, хто знає відповіді на всі питання і полегшити стан. І в хід йдуть і прогнози ворожок, людина скочується в цей регрес.

Надсильне магічне мислення може призводити до важких наслідків — в період з 1975 по 1995 р.р. в США зафіксували 172 смерті дитини через відмову від лікування батьків що мали магічні переконання. Які ще наслідки для людини насправді має магічне мислення?

Магічне мислення заважає повноцінно жити й функціонувати в реальності й не дає тверезо оцінювати ситуацію, ухвалювати рішення та посилює розумові помилки, яких і так достатньо. Магічне мислення чинить негативний також вплив на особисте життя та професійну діяльність. 

Крім того, на фізичне та психічне здоров’я нерідко. Те, про що ви говорите, люди, захоплені якимись альтернативними методами медицини, знайомством, перестають звертатися по медичну допомогу й відмовляються лікуватися. І це, звісно, призводить до виникнення хронічних захворювань і навіть до смерті, загрозливих станів. Дослідження також показують, що магічне мислення тісно пов’язане і з іншими психічними розладами. І вони зараз усі дуже загострилися.

Це хворі пасивно, імпульсивним розладом страждають, страждають від нав’язливих думок. День у день вони можуть повторювати певні ритуали, які дають змогу тимчасово знизити ось трішечки цю тривожність. Подібний підхід відомий як модель. Компенсаційного контролю. Тобто людина компенсує брак контролю в одній сфері, намагаючись налагодити його в іншій. 

Або, наприклад, вони можуть уникати нещасливих чисел, слів, кольорів, предметів. І вони вірять, що їм це допоможе. Але скрізь є межа. Якщо на якомусь рівні й спочатку нам здається, що це полегшує наш стан, то, по суті, процес триває. Захворювання затягується. Стрес не зменшується.

Страждає фізичне і психічне здоров’я людини, то дуже слід серйозно ставитися до цього стану. А я перелічу зараз випадки, якщо ми, коли потрібно звернутися за психотерапією: 

  • Порушуються щоденне функціонування людини. 
  • Виникає підвищена тривожність. 
  • З’являються неконтрольовані нав’язливі думки. 
  • Якщо людина починає бачити або чути те, чого не бачать і не чують інші. 
  • Негативні думки спричиняють бажання заподіяти шкоду собі або оточуючим. 

Але також ми можемо говорити про те, що тільки фахівець розуміє, якщо психіка захищається від стресу через віру в магію, тоді цей захист знімати теж вкрай небезпечно. Тоді пацієнт провалиться в депресію, якщо він зрозуміє, як все не так, як він собі уявляв.

Підживленням для магічного мислення стало ЗМІ. Відомі видання, як УНІАН, Апостроф, ТСН від початку повномасштабного вторгнення стали випускати матеріали про війну. Є такі приклади заголовків: У липні міста «горітимуть», агресор готує захоплення. (літо 2023), У серпні Путін може влаштувати справжній Армагеддон. Такі прогнози точно не назвеш позитивними. Чому такі теми піднімаються та як це впливає на людей, що це читають і найголовніше — вірять?

Звичайно дуже негативно впливають. Це ж тривога підвищується. Тобто, насправді, якщо ми пам’ятаємо піраміду Маслоу, перш за все — безпека. Порушений перший ступінь — це безпека, голод, холод.  

Тобто я хочу, це фрустрація, я хочу отримати безпеку, але не можу, і коли в мене вони блокуються, ці базові потреби, і коли порушують цю безпеку, у людини здіймається величезна тривога. І коли людина бачить ці заголовки, то думає, що якщо я не подивлюся, я чогось не дізнаюся. Ось це відчуття, що я щось контролюю через цих ворожок. Ось вони ж мені повідомили. Але далі відповідальність лежить на ворожці — я як не ходила в ці укриття, яких немає, так і не ходжу. І не шукаю їх. 

Але якщо ти з цим не працюєш, якщо ти просто віриш ворожкам, то тривога нікуди не дівається. Потрібно звертатися до фахівців, потрібно працювати. Але люди не звертаються, вони вважають за краще дивитися ворожок або читати тих, хто пише якісь пости, навіть психологів. 

У кожної людини своє сприйняття. І сьогодні, працюючи з одним пацієнтом, ми говорили про політику, а вийшли взагалі на нього. І він був вражений цим. Усе, що пов’язано з нашими міркуваннями, те, як ми бачимо світ, це транслюється нами.

Кожному українцю хотілося б знати, коли закінчиться війна та помре путін. І тарологи та інші “знають” відповідь на це питання, хоча вони майже завжди помиляються. Яка загроза від пустих надій, які дають віщуни про скоре закінчення війни?

Людина має у щось вірити. Ви ж бачите, як склалася в нашому просторі, де ми проживаємо, наш регіон московський патріархат. Люди вірили. Тепер виявилося, що не такі вони священні, як вони, можливо, припускали. Зокрема, я думаю, що також заради надії дивляться цих ворожок.

Якщо люди мусульмани, віруючі, люди релігії, їм це допомагає. Якщо людина не вірить, вона вірить. Їй потрібно у щось вірити. Без віри людини немає, без надії. А хто у що вірить, кожен приймає вже. Це дає мені магічне мислення, дає якусь розрядку. Головне, щоб це не переходило за рамки норм.

Я вважаю, що якщо це людині приносить полегшення, то нехай вона поки що в цьому і буде. У психолог насамперед головний постулат не нашкодь. Ти можеш ніяк не допомогти, але головне не нашкодити. І якщо для людини це свого роду захист ну, поки що нехай буде так.

Отже, людина, яка вірить в магію і таким чином рятується від стресу, не варто знімати такий захист. Однак, і сама віра в, скажімо, астрологічні прогнози їй шкодять, через них вона втрачає зв’язок з реальністю. Тоді як можна допомогти такій людині врятуватися із такого кола стресу?

За кожним магічним мисленням стоїть якась причина, і в ній треба розбиратися. Але 80%, я так навскидку взяла, живуть із магічним мисленням. І всі живі, і всі здорові. Але це накладає свій відбиток однозначно. 

Війна — це біль, депресія, травми. Як залучати людей до терапевтів? Людина має дозріти. У мене деякі люди по два роки йдуть до мене. Саме людина приймає рішення. Але психолог, психотерапевт, він не робить нічого, не дає порад. Він просто підтримує її. Людина йде сама.

Чому важливо мати зв’язки з дійсністю?

Ну, для того, щоб воно жити повноцінно і функціонувати в реальності. І ми тверезо тоді оцінюємо ситуацію, що нам потрібно робити в конкретній ситуації? Для того, щоб ми не вірили, що ворожка наворожила, щось про  війну або загалом ворожка наворожила, що в людини там немає раку, і вона в це повірила, і згаяла час.  

У Всесвіті магічного мислення не існує. Є тільки страх. Недовіра і бажання захиститися найпростішим способом. Уникнути пасток, які розставляє нам світ. Але водночас магічне мислення потрапляє у свою власну пастку. Віддаючись ритуалам та амулетам, що зменшує напругу та страх, але не приносить реальної користі. Це знімає ненадовго, але посилює якісь процеси, які вже запущені. Де я? У всьому цьому магічному мисленні. Чи не втратила я якусь частину себе? У всій цій пастці.

Що буде якщо магічне мислення залишиться популярним?

 Воно завжди було популярним. Я не думаю, що все суспільство буде під магічним мисленням. Я думаю, що потрібно приходити до фахівців, займатися своїм здоров’ям, знаходити те, від чого я отримую задоволення. Це дуже важливо. Я даю іноді пацієнтам написати 50, а краще 100 пунктів, що приносить вам задоволення? Це може бути пити каву вранці, дивитися на сніг за вікном. І що більше я знаю про свої задоволення, то я більше можу це застосувати. 

Можна займатися якоюсь творчістю, хтось в’яже, хтось шиє, хтось малює. Можна намалювати, наприклад, своє захищене, безпечне місце. Якщо в нормі це якийсь пейзаж, то зараз це підвал. Ось так змінилося суспільство. 

Суспільство болить, але ті, хто з цим працюють, готові цьому допомагати. Потрібно звертатися. Потрібно знаходити на це час. Можна знаходити на це можливості. По-іншому не буде ніяк. 

Магічне мислення — це їхній захист, це їхня надія. Можливо хтось уже розчарувався в цій опорі. І вже він не потребує цього, знаходить себе. Намагається належати собі. Це дуже складно, особливо сьогодні. 

Я думаю, суспільство насамперед має бути готовим до фахівців, тому що робота над собою це не завжди приємно.

Авторка: Вероніка Христіч

Підписуйтесь на Акцент в
04.12.2023 16:01


Об Авторе

Игорь Гурьев