Новини, Суспільство, Фото-відео, Экология

Дозволи на будівництво каолінового кар’єру під Запоріжжям можуть “посипатися”: суд встав на захист прав власників землі

Дозволи на будівництво каолінового кар’єру під Запоріжжям можуть “посипатися”: суд встав на захист прав власників землі
03.02.2023 10:30

25 січня у Третьому апеляційному адміністративному суді у місті Дніпро власники земельних ділянок, чиї землі увійшли до гірничого відводу виданого ТОВ «Біляївський збагачувальний комбінат» (далі – ТОВ «БЗК»), змогли добитись щоб їхня справа по скасуванню гірничого відводу, була розглянута у Запорізькому окружному адміністративному суді.

Про це повідомляє кореспондент “Акцента”.

ВАЖЛИВО! У разі скасування гірничого відводу, ТОВ «БЗК» втратить право на виконання будівельних робіт по розробці каолінового кар’єру на Вільнянщині.

Біляївський збагачувальний комбінат вже занурюється у грунти Вільнянщині, але у судах громадськість поступово захищає свої права на чисте та безпечне довкілля, гарантовані Конституцією України. На їхню думку, будівництво кар’єра відбувається з численними порушеннями. Інвестор та місцева влада не рахується навіть з власниками землі, яких буквально “поставили перед фактом” небезпечного будівництва на їхніх ділянках. Кар’єр розбудовують в 300 метрів від будинків людей.

“Ще один важливий крок у боротьбі за право жити у безпечному довкіллі! Змогли відстояти дуже важливу справу по скасуванню Акту про надання гірничого відводу, отриманого ТОВ «Біляївський збагачувальний комбінат», позовну заяву по скасуванню якого, суд залишив без розгляду ще рік тому — пояснює адвокат Олена Пелих, яка захищає права позивачів у суді.

Адвокат Олена Пелих

Суть справи

27 квітня 2021 року Федорченко С.А.та Кільпа А.Ф.звернулися з позовною заявою до Запорізького окружного адміністративного суду. Жителі Вільнянщини вимагали скасувати Акт про надання гірничого відводу від 22 березня 2017 року, який Державна служба України з питань праці видала ТОВ «БЗК».

Довідка. Гірничий відвід засвідчує право на користування надрами. Після отримання цього документу, починається процедура виділення земельних ділянок для будівництва. Обов’язково, для отримання гірничого відводу необхідно мати згоду від власників землі, чиї землі входять в межі гірничого відводу. У нашому випадку мова про кар’єр та збагачувальну фабрику.

Справа в тому, що у позивачів у цій справі, під час підготовки проекту гірничого відводу, ніхто не запитав та не взяв їх згоди, як від власників землі.

Власник землі Федорченко на суді

Запорізький окружний адміністративний суд відкрив провадження у справі, але залишив її без розгляду. Суд мотивував таке рішення порушеннями 6-місячного терміну на звернення до суду. Позивачі з ухвалою не погодилися і звернулися із скаргами до апеляційного суду, але суд у задоволенні поданих скарг відмовив. Це змусило людей піти ще вище — до Верховного Суду.

30 листопада 2022 року, Верховний Суд встав на захист прав позивачів та скасував Постанову суду апеляційної інстанції та повернув справу для продовження розгляду апеляційної скарги до Третього апеляційного адміністративного суду. 

І вже 25 січня 2023 року Третій апеляційний адміністративний суд прийняв Постанову, якою задовольнив апеляційні скарги власників землі. Тепер справа про скасування Акту про надання гірничого відводу повертається до Запорізького окружного адміністративного суду для розгляду по суті, тобто буде прийнято рішення.

Додамо, що голова Павлівської сільської ради (на території якої будується кар’єр) Клименко Анатолій Васильович, відомості про якого внесені до Реєстру корупціонерів — за вчинення ним злочину з дачі хабаря службовій особі, одноособово погодив цей гірничий відвід. Так він “обійшов” вимогу закону щодо отримання згоди від власників землі.

Що буде далі?

Якщо позивачі здобудуть перемогу у цій справі, а суд скасує гірничий відвід, безліч інших документів, які передували отриманню дозволів на будівництво кар’єру, будуть скасовані.

“В такому випадку в силу вступить доктрина “плодів отруєного дерева”. Якщо цей документ визнають незаконним – та відповідно його скасують, це буде підставою для скасування інших документів, які видавались на його основі” — пояснює адвокат Олена Пелих.

Чому це важливо?

“Акцент” з початку виникнення конфлікту навколо БЗК на Вільнянщині висвітлює цю проблемну ситуацію: вже більше 5 років точаться суперечки навколо будівництва кар’єру на території Павлівської сільської ради. З самого початку виявилося, що місцеві мешканці виступають проти будівництва, протестуючи під будівлею ЗОДА та перекриваючи траси на мирних акціях. Як виявилося, це роблять не безпідставно, адже громадськість регулярно знаходить нові докази порушень у документації для розробки родовища каоліну та небезпеки, яку вона за собою несе.

Місцеві мешканці, спираючись на результати незалежних досліджень, впевнені,  що таке будівництво є екологічно небезпечним. Навколишні населені пункти і місто Запоріжжя можуть залишитись без чистої води, адже результати досліджень стверджують про наявність радіоактивного урану у місці видобутку та руд зі вмістом важких металів. Розробка родовища означатиме викид забрудненої води у річку, а отже зробить воду небезпечною не великих територіях.

Підписуйтесь на Акцент в
03.02.2023 10:30


Об Авторе

Игорь Гурьев