Здоров’я, Новини, Фото-відео, Эксклюзив

Як у Запоріжжі працює центр протезування для цивільних і військових (ФОТОРЕПОРТАЖ)

Як у Запоріжжі працює центр протезування для цивільних і військових (ФОТОРЕПОРТАЖ)
27.01.2024 10:05

У вересні минулого року у Запоріжжі відкрився єдиний спеціалізований центр протезування й реабілітації для цивільних і військових “Сміливий крок”. Аналогів такого закладу на півдні України поки що немає.  Наразі в центрі лікується 29 пацієнтів, серед яких вже є ті, хто отримав нові протези і успішно ними користується.

Акцент дізнався про особливості роботи майстерні з протезування, а також відвідав круглий стіл, присвячений фізичній реабілітації військових і цивільних.

Як працює майстерня з протезування

Протези, культеприймачі центр виготовляє самостійно. Протезувальник Олексій Яценко пройшов курси й навчання за кордоном, зокрема в Німеччині та США, і наразі має необхідне обладнання, щоб створювати вироби у відповідності до потреб пацієнтів. 

“Ми робимо протези верхніх та нижніх кінцівок на різних рівнях ампутації. В майстерні є кілька станцій — для збирання, моделювання гіпсу, для лиття, обробки, шиття (бандажів, чохлів) та станція сушки з пічкою. Коли людина приходить, ми одразу обираємо тип конструкції протезу та починаємо виготовлення. Культеприймачі робляться швидко — приблизно 3 дні. Але для повноцінного протезу потрібні специфічні деталі, які доставляються з інших країн, це і мікропроцесорні вузли, стопи з пневматикою і багато іншого”, — розповів Олексій.

Він також зауважив, що у центрі намагаються якнайшвидше розпочинати лікувально-тренувальну терапію, а паралельно відбувається виготовлення протезів. Майстерню відвідала також міністр у справах ветеранів Юлія Лапутіна, яка висловила підтримку проєкту. Нижче на відео можна подивитися детальніше, як працює майстерня. 

Хто може отримати допомогу та які можливості центру?

Серед пацієнтів центру не тільки ветерани війни, а й жителі Запоріжжя та діти, які втратили кінцівку внаслідок воєнних дій. Протезування для цих категорій є безкоштовним. Центр у змозі приймати до 38-ми пацієнтів на місяць. У приміщенні, окрім майстерні, є також зала зі спеціальними тренажерами. 

Співзасновник центру «Сміливий крок» та медичний директор Клініки Святого Миколая  Костянтин Милиця зауважив, що є деякі нюанси з організації реабілітації людей.

“До КСМ після початку повномасштабного вторгнення зверталося дуже багато переселенців з різними питаннями, і ми приймали їх безкоштовно. Після цього з’явився також запит на протезування, бо в Запоріжжя немає де отримати такі послуги. Ми об’їхали подібні центри в Україні та за кордоном, і вирішили, що потрібно зробити проєкт для протезування. Більшість діючих українських центрів знаходяться на Західній Україні, але пацієнти із Запоріжжя та найближчих сел не можуть іноді собі дозволити таке лікування. Протезування не відбувається за один день, необхідно багато прийомів у протезиста аби скорегувати протез. Тому ми відкрили цей центр, і зараз бачимо, що потрібно більше місця. Через це ми плануємо відкриття ще однієї лікарні, де будуть безкоштовні послуги з протезування і буде можливість для пацієнтів перебувати в ньому стаціонарно. Це значно спростить організацію реабілітації”, — розповів Костянтин Милиця.

В рамках обговорення цього питання під час круглого столу цю ідею також підтримали інші спікери. Юлія Баришева, полковник служби цивільного захисту, начальник відділу зв’язків із засобами масової інформації та роботи з громадськістю ГУ ДСНС України в Запорізькій області, розповіла, що з проблемами протезування також стикалися і працівники ДСНС. 

25 березня під час ліквідації наслідків обстрілу населеного пункту на Запоріжжі двоє наших рятувальників загинули, а ще троє отримали важкі поранення. Вони пройшли реабілітацію в Німеччині. Однак дуже незручно спілкуватися пацієнту, коли лікар знаходиться так далеко, — зауважила Юлія Баришева.

Ігор Костріков, начальник відділу ветеранського спорту та реабілітації Міністерства у справах ветеранів України, який також взяв участь у обговоренні повідомив, що міністерство готове до співпраці та підтримки такого центру для відновлення ветеранів. Однак він також зауважив, що необхідна якісна психологічна реабілітація.

“Є ще інший дуже важливий напрямок — психологічна реабілітація. Ми бачимо також певну стигму та внутрішнє небажання звертатися до психологів. Людина, яка була на фронті, бачила небезпеку, дуже часто не хоче визнавати те, що є певні проблеми чи труднощі. Саме тому фізкультурна-спортивна реабілітація стає дуже важливою”, — наголосив Ігор Костріков.

За його словами, українські ветерани активно займаються спортом та беруть участь в міжнародних змаганнях, створених для людей з інвалідністю, тому якісне протезування для них є дуже актуальним. 

“Соціальна відповідальність є особливо важливою для прифронтових міст! Зараз наша організація тісно співпрацює з Міністерством у справах ветеранів України. Спільно з Клінікою Святого Миколая у нас плануються нові корисні проєкти для військовослужбовців”, — у свою чергу додала Інна Силантьєва, модератор круглого столу, керівник Центру соціальної відповідальності Клініки Святого Миколая, президент Асоціації соціального розвитку через право, голова Секретаріату Громадської ради при комітеті ВРУ з питань гуманітарної та інформаційної політики (напрямок сім’я та діти).

Щоб звернутися до центру та отримати протезування, необхідно заповнити гугл-форму

Також більше інформації про запис та консультацію можна дізнатися на сторінці центру в соцмережах за посиланням

27.01.2024 10:05


Об Авторе

Александр Чубукин